Narcyzm – czy da się zmienić tę osobowość?

sposób na narcyza

Narcyzy nie mają poczucia prywatności i mogą nawet przypisywać sobie zasługi za twoje osiągnięcia. Mogą również czuć się upoważnieni do publicznego rozmawiania z Tobą o sprawach osobistych. Przekraczają wiele granic, nie dostrzegając ich i zwracają uwagę wyłącznie na konsekwencje. Mogą nawet próbować w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Ostatecznie próbują sprawić, byś uwierzył w ich urojenia. Jest kilka sposobów na rozpoznanie, czy narcyz niszczy twój związek.

Narcyzm – jak odzyskać kontrolę?

Gdy narcyz chce przejąć kontrolę nad twoim życiem, często próbuje powstrzymać cię od zmiany zachowania. Nieustanne żądania i krytyka ze strony narcyza mogą sprawić, że będziesz pracować dwa razy ciężej, by uzyskać jego aprobatę. Odzyskanie kontroli nad osobą narcystyczną jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Oto kilka sposobów na przełamanie taktyki kontroli i odzyskanie swojego życia.

– Nie angażuj się w walkę. Osoby narcystyczne szybko doprowadzają do eskalacji kłótni. Osoby te przez cały czas trwania związku uczą się, jak naciskać na guziki i sprawiać, że ich partnerzy czują się mali. Często dochodzi do agresji fizycznej. Unikaj tego, ignorując obelgi i całkowicie unikając konfrontacji. Bezsensowna kłótnia doprowadzi tylko do eskalacji. Jeśli więc znajdziesz się w takiej sytuacji, zerwij z narcyzem.

– Bądź świadomy złego zachowania narcyza. Osoby narcystyczne zazwyczaj nie są zainteresowane samoobserwacją i zmianą. Zamiast tego uwielbiają konflikty i angażują się w sałatkę słowną. Obwiniają cię za swoje błędy i oskarżają o utratę kontroli. Ale jeśli jesteś ofiarą, to właśnie ty powinieneś mieć kontrolę. Zwróć również uwagę na to, że nadmierne myślenie o swoich niedoskonałościach może tylko potęgować problemy. Dbanie o własną wyjątkowość jest ważne, jednak musimy przede wszystkim zadbać o to, aby racjonalnie podchodzić do siebie i osób w naszym otoczeniu

Relacja z narcystycznym człowiekiem

Mimo, że być może już odkryłeś, że jesteś w związku z narcyzem, jest kilka sposobów, aby utrzymać ten związek w bezpiecznym stanie. Na przykład, należy unikać ignorowania narcyza, ponieważ może to podsycić jego ogromną wściekłość. Osoby narcystyczne uważają, że wszystko im się należy i będą próbowały stosować różne taktyki mające na celu zwrócenie na siebie uwagi, aby zapewnić cię o swojej ważności.

READ  Psychologiczne ciekawostki - czy znasz te fakty psychologiczne?

Po pierwsze, nie szukaj intymności z osobą narcystyczną. Jeśli czujesz, że osoba ta nieustannie wykorzystuje twoje emocje, nie daj jej tego po sobie poznać. Po drugie, nie polegaj na ich miłości czy działaniach. Nie są oni autentycznie zainteresowani wyrażaniem empatii czy zrozumienia. Jeśli chcesz, aby narcyz był twoim przyjacielem lub partnerem, powinieneś poszukać zajęć, w których możesz mieć swój wkład i znaleźć znaczenie.

Jeśli chodzi o odejście od narcyza, musisz pamiętać, że będzie on miał niską samoocenę i może nawet wziąć odwet, grożąc ci lub prześladując cię. Jeśli masz dzieci, rozsądnie jest zablokować wszelkie kontakty z nimi lub uzyskać pomoc od wspierających przyjaciół. Ważne jest, aby zastąpić agresywne zachowanie agresora pewnością siebie i siłą. Jeśli to możliwe, staraj się informować o tym swoich przyjaciół i rodzinę.

Zaburzenie osobowości – związek z narcyzem

Pierwszą zasadą unikania gniewu narcyza jest unikanie prowokowania go. Osoby narcystyczne są bardzo niepewne siebie i potrzebują ciągłej walidacji i pochwał od innych. Zrobią wszystko, by zostać zauważonym lub poczuć się lepiej we własnej skórze. Łatwo je sprowokować głosem lub działaniem, więc staraj się być spokojny i opanowany. Jeśli wszystko inne zawiedzie, daj im trochę przestrzeni. Narcystyczne zaburzenie jest przykrą rzeczą, ale na szczęście pomóc może psychoterapia. Terapeuta może mieć znaczny wpływ na pacjenta, natomiast sam proces będzie skuteczny tylko wtedy, gdy dana osoba da się „pochłonąć” i dostrzeże swoje zaburzenie osobowości.

Innym kluczem do uniknięcia gniewu narcyza jest zachowanie stanowczości i asertywności. Osoby narcystyczne lubią sprawiać, że inni w siebie wątpią i użyją w tym celu każdej sztuczki z podręcznika. Jeśli odmówisz narcyzowi podsycania jego poczucia własnej wartości, on lub ona wybuchnie. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym gniewem jest narzucenie własnych granic. Jeśli to ty będziesz musiał być stanowczy, on/ona prawdopodobnie poczuje się sfrustrowany i zły.

Postaraj się ustalić jasne granice dla siebie i swoich bliskich. Unikaj prowokowania narcyza negatywnymi komentarzami lub oskarżeniami, a zamiast tego staraj się odwrócić swoją uwagę od dramatu narcyza. Aby zachować spokój i nie prowokować narcyza, stosuj techniki redukujące stres, takie jak medytacja czy odliczanie minut. Narcyzi wiedzą, że jesteś w stresującej sytuacji, a ich gniew tylko spotęguje napięcie.

READ  Test Osobowości - Wyodrębnij swoje unikalne cechy!

Unikanie złudzeń narcyza

Aby nie stać się ofiarą narcyza, postaraj się znaleźć sensowne zajęcia, do których możesz się przyczynić. Działania te powinny wykorzystywać twoje talenty i dawać ci poczucie wkładu w życie. Unikaj spędzania zbyt wiele czasu z osobą narcystyczną. Często stają się oni bardzo irracjonalni, kiedy są zestresowani, więc powinieneś starać się trzymać od nich z daleka. Niestety, osobowość narcystyczna bywa ciężka i trudno wejść w relację z taką osobą.

Gdy jesteś związany z osobą narcystyczną, unikaj wywoływania u niej złości lub zdenerwowania. Ten typ osoby rzadko bierze odpowiedzialność za swoje działania i często obwinia innych ludzi za negatywną sytuację. Nie zdaje sobie nawet sprawy z roli, jaką odegrała w tej negatywnej sytuacji. Dlatego zakładają, że każdy, kto nie gra zgodnie z regułami gry, chce je celowo zranić.

Jeśli znajdziesz się w związku z osobą narcystyczną, powinieneś nauczyć się rozpoznawać oznaki jej urojeń. Często używają agresywnych tonów i działań, aby manipulować swoimi ofiarami. Jeśli zauważysz, że wydają się wzburzeni lub agresywni, wycofaj się i nie angażuj w rozmowę. Istnieje prawdopodobieństwo, że doprowadzą one do dalszej eskalacji sytuacji. Jeśli natkniesz się na agresywnego lub irracjonalnego narcyza, upewnij się, że masz silne poczucie własnej wartości. Narcystyczne zaburzenie osobowości bywa bardzo trudne do wyleczenia, jednak jest to jak najbardziej możliwe.

Unikanie manipulacji narcyza

Jednym z najcenniejszych narzędzi, których możesz użyć, aby uniknąć manipulacji narcyza jest bycie pewnym siebie. Osoby takie lubią mieć kontrolę, więc bycie pewnym siebie i asertywnym wzbudzi w nich szacunek. Jednak równie ważne jest, aby wiedzieć, kiedy odejść, ponieważ brak szacunku z ich strony może stworzyć wzorce, które bardzo trudno będzie złamać. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o następujących kwestiach:

Jeśli narcyz manipuluje tobą, pamiętaj, że będzie używał różnych rodzajów przynęty, aby zwrócić twoją uwagę. Bądź świadomy, jakiego rodzaju przynęty używa i bądź gotowy, aby odpowiednio na nią zareagować. Narcyz będzie próbował stosować różne taktyki, w tym podżeganie, kłamstwa i projekcję, aby zaskoczyć cię

Bardzo ważne jest, aby rozpoznać różnice między narcyzem a normalną osobą. Chociaż te dwie osoby mogą być do siebie podobne pod pewnymi względami, będą miały zupełnie inne zachowania. Osoba narcystyczna często przekracza granice, które większość ludzi uważa za normalne. Stosowanie granic w związku jest ważnym krokiem do odzyskania osobistej władzy. Jeśli twój związek zakończył się z powodu narcyza, być może będziesz musiał poszukać terapii.

READ  Mobbing - Czym jest?

Unikanie zniekształceń narcyza

Pierwszym krokiem w ucieczce przed nadużyciami narcyza jest rozpoznanie jego zniekształceń. Osoby narcystyczne mają skłonność do rzutowania własnych wad i negatywnych zachowań na innych. Taka praktyka wzmacnia ich własne negatywne myśli i emocje. Dobrze jest też nauczyć się krytycznie oceniać sytuację lub osobę, aby nie stać się celem manipulacji narcyza.

Gdy narcyz wygłasza ogólną uwagę na temat niezadowalającego zachowania, jego celem nie jest konfrontacja z problemem, ale przeniesienie winy gdzie indziej. Osoby narcystyczne są irracjonalne i często przeinaczają własne myśli i uczucia, aby sprawić wrażenie głupich. Mogą też wszczepiać poczucie winy, gdy ustalają granice. Kiedy jesteś świadomy tych symptomów, możesz wprowadzić odpowiednie zmiany.

Inną strategią unikania zniekształceń narcyza jest zachowanie spokoju i neutralności. Jeśli narcyz zaczyna się denerwować, staraj się mówić neutralnie i zgadzaj się na odmowę. Osoby narcystyczne chcą się czuć lepsze i mieć kontrolę nad rozmową. Mówiąc „rozumiem”, unikniesz prowokowania ich lub umożliwienia im poczucia zdenerwowania.

Unikanie gniewu narcyza

Jeśli jesteś w związku z narcyzem, unikaj jego gniewu poprzez wyznaczanie granic i spokojne zachowanie. Agresja wyzwala narcyzów. Choć możesz czuć się zły, musisz pamiętać, że narcyz nie jest winny i próbuje sprawić, byś poczuł się bezbronny. Nie kłóć się z nim ani nie krytykuj go – to tylko sprawi, że będzie gorszy.

Uniknij dzikiego gniewu narcyza, ustalając granice. Osoby narcystyczne zwracają baczną uwagę na swoje działania i rzadko zwracają uwagę na swoje słowa. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której narcyz wpadł w złość, najlepiej jest się z niej wycofać. Wyznacz granice, zachowując dystans i rozmawiając z nim, kiedy jesteś spokojny.

Unikanie gniewu narcyza może być trudne. Osoby narcystyczne mają niezwykle kruche ego. Mimo ogromnego, rozdmuchanego ego, łatwo ich rozdrażnić najmniejszą rzeczą, a ich temperament można łatwo wyzwolić, patrząc na nich w niewłaściwy sposób. Zachowanie dystansu wobec takich osób jest niezbędne dla zachowania zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa związku.

Inne posty