Toksyczny człowiek – jak sobie z nim radzić?

cechy toksycznej osoby

Oznaki toksycznej osoby mogą obejmować: skłonność do narcyzmu lub manipulowania innymi, brak empatii, zachowania kontrolujące i wiele innych. Te zachowania są typowe dla kogoś, kto jest nierozerwalnie związany ze swoją pracą. Choć osoby te mogą nie mieć wyraźnej osobowości narcystycznej, mają coś wspólnego – są skoncentrowane na sobie i nie potrafią się zrelaksować. Ich samoocena jest zawyżona, a silne emocje, jakimi emanują, często wpływają źle na zdrowie psychiczne ludzi wokół. Jak więc rozpoznać te cechy u toksycznej osoby? Toksyczny rodzic, toksyczny współpracownik. Jakie typy toksycznych ludzi wyróżniamy? No i przede wszystkim – jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi, jak uodpornić się na ich manipulacje i jak wesprzeć drugą osobę, kiedy widzimy, że ktoś odbiera jej radość z życia?

Toksyczne relacje – toksyczny związek z narcyzem

Gdy znajdujesz się w związku z narcyzem, możesz się zastanawiać, czy nie jesteś pod wpływem narcystycznego zachowania. Narcyzi są jak pasożyty, które żywią się krwią swojego żywiciela. Mogą na swój sposób zwracać uwagę na negatywne zachowania, ale robią to celowo. Osoba będąca celem przemocy może przejąć negatywne zachowania osoby, która się nad nią znęcała. Z kolei osoba narcystyczna może wykorzystać te zachowania jako dowód, że to ona znęcała się nad nią.

Pasożyty narcystyczne mogą charakteryzować się brakiem empatii. Zachowania te mogą być przejawiane, gdy narcyz robi coś, co sprawia, że jest ci źle. Osoby, które mają sumienie, częściej odczuwają wyrzuty sumienia z powodu swoich czynów. Dlatego należy zachować ostrożność w kontaktach z osobą, której brakuje współczucia. Osoby narcystyczne mogą nawet grozić, że wyrządzą Ci krzywdę.

Jednym z charakterystycznych objawów narcyzmu jest wielkoduszność. Osoby te wkładają wiele energii w utrzymanie swojej reputacji i zachowanie pozorów normalności. Trudno jest dostrzec narcyza w bliskiej relacji, ponieważ używa on pokrętnych zwrotów dotyczących rzeczywistości i sprawia, że trudno jest go zauważyć. Osoba narcystyczna może sprawiać wrażenie troskliwego i opiekuńczego rodzica, ale w rzeczywistości jest toksyczną osobą, która wkłada wiele energii w udawanie, że jest normalna.

Toksyczny człowiek mistrzem manipulacji

Wiele osób czuło się manipulowanych przez toksyczną osobę. Taka osoba będzie kłamać, naciągać prawdę i pomijać informacje, aby manipulować innymi. Takie zachowanie doprowadzi jedynie do serii złych rezultatów. Aby uniknąć manipulacji ze strony toksycznej osoby, ważne jest, aby rozpoznać charakterystyczne oznaki jej zachowania i unikać angażowania się w nie. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych sposobów, dzięki którym można rozpoznać toksyczną osobę i zminimalizować jej wpływ na swoje życie.

Osoby manipulujące mają zazwyczaj mroczną osobowość. Odczuwają potrzebę kontrolowania swojego otoczenia. Takie zachowanie przynosi skutki odwrotne do zamierzonych, ponieważ uniemożliwia manipulantowi połączenie się ze swoim autentycznym „ja”. Manipulacja może mieć wiele negatywnych skutków dla ofiary i jest wspólną cechą ludzi toksycznych. Niektórzy mogą wykorzystywać poczucie winy ofiary, by wymigać się od pracy lub innych obowiązków. Bez względu na to, czy manipulacja jest subtelna czy jawna, zawsze jest szkodliwa.

Toksyczna osoba będzie tobą manipulować, przekręcając słowa, aby uzyskać to, czego chce. Będzie starała się sprawić, byś czuł się źle ze sobą lub swoimi osiągnięciami. Używanie obelg jest jednym z najbardziej bezpośrednich sposobów, aby sprawić, że ktoś poczuje się źle we własnej skórze. Takie osoby są również znane z pomniejszania swoich osiągnięć i udawania, że są mądrzejsze od Ciebie. Jeśli masz do czynienia z toksyczną osobą, upewnij się, że wiesz, jak rozpoznać oznaki manipulacji, aby zapobiec przyszłym reperkusjom.

Poczucie winy i zazdrość – kiedy czujesz się źle w roli ofiary

Osoba kontrolująca będzie stale wywierać na ciebie presję, abyś spełniał jej potrzeby lub zaspokajał jej potrzeby, niezależnie od tego, czy będzie to wzbudzanie w tobie poczucia winy z powodu twoich własnych potrzeb, czy domaganie się twojej pełnej uwagi. Sprawia też, że jesteś nieufny, podejrzliwy lub zazdrosny. Jeśli jesteś w długotrwałym związku z osobą kontrolującą, będziesz czuł się wyczerpany przebywaniem z nią. Chociaż osoby kontrolujące nie zawsze są skupione na sobie, mogą wykazywać pewien poziom empatii w stosunku do innych ludzi. Na przykład, mogą pojawiać się na przyjęciach bez zaproszenia lub nie pozwalać na wcześniejsze wyjście. Innymi słowy, osoba kontrolująca chce być w centrum uwagi i będzie się złościć, gdy będziesz robić plany na wieczór.

Inną cechą charakterystyczną toksycznego związku jest to, że ukrywa swoje kontrolujące zachowanie, przypisując sobie winę. Może być trudno dostrzec prawdziwe znaczenie tych zachowań, ale wszystkie one świadczą o obecności toksycznego zachowania. Zachowania te często występują w toksycznych małżeństwach lub innych zaangażowanych związkach. Mogą one jednak występować w innych rodzajach relacji, w tym w relacjach rodzic-dziecko i w przyjaźniach. Kiedy już zidentyfikujesz toksyczną osobę w swoim życiu, możesz pracować nad przezwyciężeniem jej negatywnego wpływu na twoje życie.

Inne oznaki kontrolującego partnera to: brak tolerancji partnera dla innych pomysłów i niezdolność do zaakceptowania opinii innych ludzi. Często grozi on odejściem ze związku, odmawia czułości i seksu. Osoba może czuć się osaczona i zdominowana, a nawet może obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Możesz nawet czuć się pochłonięty przez kontrolę tej osoby. Możesz nie wiedzieć, gdzie się zwrócić, jeśli jesteś w związku z toksyczną osobą.

Brak empatii – cecha wszystkich typów toksycznych ludzi

Osoby, którym brakuje empatii, to takie, które mówią tylko o sobie, nie zwracając uwagi na innych. Może nie chodzi o to, że nie są empatyczne, ale po prostu nie są w nastroju, by myśleć o innych. Brak empatii jest też określany mianem apatii, ponieważ osoba z tą cechą nie potrafi postawić się w sytuacji innej osoby. Jeśli ta cecha jest obecna u danej osoby, powinna być to czerwona flaga.

Osoby, którym brakuje empatii, mogą być trudne do zidentyfikowania, ponieważ często będą udawać lub wyolbrzymiać swoje zachowanie. Osoby te będą zachowywać się inaczej w obecności różnych grup ludzi, co sprawi, że inni będą myśleć, że tak właśnie jest. W rezultacie będą miały pewien wzorzec zachowania. Niektóre osoby staną się nawet emocjonalnie odległe, jeśli dostaną od Ciebie to, czego chcą. Jeśli więc podejrzewasz, że ktoś manipuluje, ważne jest, abyś wiedział, że nie możesz po prostu ignorować tej osoby ani próbować jej zmienić.

Jeśli chodzi o przyjaźnie, ludzie mają tendencję do nawiązywania więzi z innymi, gdy czują się z kimś związani. Jeśli jednak komuś brakuje empatii, staje się nieatrakcyjny i męczący w towarzystwie. Jeśli jesteś w związku z osobą, której brakuje empatii, prawdopodobnie będziesz musiał się zmusić, by się z nią zaprzyjaźnić. Osoba taka może być krytyczna i osądzająca, co uniemożliwia utrzymywanie z nią zdrowej przyjaźni.

Nieuznawanie swoich błędów – kiedy toksyczny człowiek obarcza cię odpowiedzialnością

Cechą typową dla toksycznej osoby jest nieuznawanie swoich błędów oraz kreowanie rzeczywistości pod siebie. Toksyczni ludzie często czują się atakowani, gdy pojawia się problem i przypisują go innym. Osoby zdrowe przyjrzą się swojej roli w problemie i wezmą za niego odpowiedzialność, podczas gdy osoby toksyczne przechodzą w tryb ofiary i skupiają się na tym, by poczuć się uprawomocnione, pocieszone lub bezpieczne.

Toksyczna osoba nigdy nie przyzna się do popełnionych błędów. Niezależnie od tego, co się stało, będzie się kłócić o nieistotne szczegóły lub obwiniać innych za zaistniałą sytuację. Odmawia też przeproszenia. Toksyczne osoby zawsze będą dodawać coś do rozmowy, co tylko pogłębia ich zachowanie. Jeśli jest ci niekomfortowo w danej sytuacji, stań w swojej obronie i mów prawdę.

Inną cechą charakterystyczną toksycznej osoby jest jej niezdolność do przyjęcia odpowiedzialności za swoje działania. Zamiast tego będzie próbowała zrzucić winę na kogoś innego. Ignoruje granice i za wszystko obwinia innych. Nie można na niej polegać, a nawet może izolować się od swoich ofiar. Jeśli nie jesteś pewien, jak wygląda toksyczna osoba, zastanów się, czy nie warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Jeśli rozpoznasz którąś z tych cech u kogoś bliskiego, będziesz miał większe szanse na zidentyfikowanie toksycznej osoby w swoim życiu.

Oprócz niezdolności do przyznania się do popełnionych błędów, toksyczne osoby często osądzają innych. Narzekanie, notoryczne mijanie się z prawdą, brak szacunku wobec drugiej osoby. Mogą nie dążyć do zrozumienia samych siebie lub przyznać się do oszustwa, ale chętnie krytykują innych. Toksyczne osoby mogą też mieć mentalność ofiary lub wytwarzać problemy, aby zamaskować swój wstyd. Te cechy mogą być bardzo szkodliwe, dlatego ważne jest, aby być ostrożnym przy identyfikowaniu toksycznej osoby.

Nadużycia – nie pozwól toksycznej osobie zniszczyć sobie życia

Toksyczne osoby są niewiarygodnie manipulacyjne. Naginają prawdę, wyolbrzymiają lub ukrywają informacje. W ten sposób krzywdzą innych i siebie. Inne cechy osób toksycznych to wykorzystywanie zasobów finansowych i emocjonalnych do wykorzystywania innych, odmawianie wysłuchania swoich ofiar oraz zaprzeczanie własnym uczuciom i myślom. Takie zachowania powodują, że człowiek czuje się zły i spięty. Trudno jest poradzić sobie z cechami toksycznej osoby, ale można się przed nimi uchronić, trzymając się od nich z daleka. W ten sposób ochronisz przed nimi swoje poczucie własnej wartości.

Osoba nadużywająca alkoholu nie słucha ciebie ani twoich obaw, lekceważy twoje obawy. Nie musisz uciekać się do schronisk, aby położyć kres przemocy. Jeśli boisz się mówić o tym głośno, przeczytaj ten artykuł. Może on pomóc w rozpoznaniu cech toksycznej osoby. Zachowania związane z przemocą są powtarzalne i zwykle przebiegają według określonego schematu. Może to być incydent, po którym następuje eskalacja napięcia. Oprócz manipulacji, u toksycznych osób powszechne są również cechy nadużycia. Osoby te mają mroczną osobowość, która często koreluje z cechami toksycznymi. Wykorzystują mroczne cechy osobowości, aby kontrolować, manipulować lub wykorzystywać innych. Mogą manipulować innymi dla rozrywki lub po to, by ich kontrolować. Toksyczna osoba może nawet stosować szantaż emocjonalny, aby wymigać się od płacenia rachunków lub pracy. Takie zachowania są jednak zawsze szkodliwe dla innych. Jeśli podejrzewasz, że twój partner lub dziecko jest osobą toksyczną, ważne jest, abyś skorzystał z profesjonalnej pomocy w celu zidentyfikowania tych zachowań, zanim przerodzą się one w szkody fizyczne lub psychiczne. Stres i strach wynikające z relacji z toksycznym człowiekiem nie służą naszemu zdrowiu.

Zastanawiasz się, jak wesprzeć taką osobę? Przede wszystkim postaraj się namówić ją na terapię. Psychiatra powinien wskazać jej działania destrukcyjne i pomóc z nimi walczyć.

Inne posty