Czy jesteś toksycznym człowiekiem?

toksyczny człowiek

Słowo „toksyczny” mogliśmy słyszeć naprawdę wiele razy. Często jest ono jednak niewłaściwie używane. Jeśli nasz partner nazwał nas w ten sposób, być może chciał nas po prostu krytykować. Być może jednak nasza relacja faktycznie zawiera w sobie toksyczność, którą to my sami wywołujemy. W takiej sytuacji druga osoba mogła zauważyć faktyczny problem, którym zająć powinien się psycholog. 

Oznaki, że masz do czynienia z toksyczną osobą

Zacznijmy od tego, kim jest osoba toksyczna. Przyjęło się, że jest to człowiek, który sprawia, że osoby mu najbliższe cierpią z jego powodu wskutek słów, które ten wypowiada lub działań, które podejmuje. Do cech toksycznych osób możemy zaliczyć niską samoocenę, wszechobecną zazdrość, krzywdzące osądzanie, manipulowanie faktami oraz kłamanie, zaniżanie poczucia własnej wartości u innych osób. Nie bez powodu takich ludzi nazywa się wampirami, ponieważ dosłownie wysysają one energię u innych osób. 

Człowiek toksyczny może negatywnie zareagować, gdy go tak określimy. Będzie starał się wszystkiemu zaprzeczyć i wmówić swojemu partnerowi, że ten ocenia go w zły sposób. Toksyczność często bierze się z niskiej samooceny, może także mieć swoje źródło w traumie z dzieciństwa lub w problemach osobistych, o których wie tylko dana osoba. 

Niestety, toksyczni ludzie często zdają sobie sprawę z tego, że ranią inną osobę. Zauważają to i czasem nawet czerpią z tego swego rodzaju satysfakcję. Dlatego druga strona powinna być asertywna i nie tkwić w takiej relacji na siłę. Zwłaszcza jeśli partner będzie próbował nam wmówić, że jesteśmy osobą gorszą od niego.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Na początek warto zwrócić szczególną uwagę na zachowania naszego partnera. Może się bowiem okazać, że zaobserwujemy rzeczy, które zapalą w nas lampkę ostrzegawczą. Oto kilka najważniejszych punktów, zwróć uwagę czy dana osoba:

  • Stara się zaburzyć twoją pewność siebie,
  • prowadzi rozmowę w taki sposób, aby pojawiły się w tobie negatywne emocje oraz narzekanie,
  • Sprawia, że czujesz się źle ze sobą,
  • Nie przyjmuje odmowy, oczekuje, że zgodzisz się ze wszystkim, co powie,
  • Jest zazdrosna nawet przy błahych sprawach,
  • Sprawia, że czujesz się manipulowana,

Jeśli kilka powyższych punktów pasuje do twojego partnera, to możesz mieć rację, jest to osoba toksyczna. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że toksyczne relacje potrafią być naprawdę wyniszczające. Często prowadzą one do braku zaufania do samego siebie, przeszkadzają w osiąganiu sukcesów prywatnych czy zawodowych. W dodatku partner potrafi sprawić, że czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobry. 

Pamiętaj, każda relacja musi opierać się na wzajemnym szacunku. W innym razie będziemy szkodzić samym sobie. 

Toksyczny człowiek i poczucie winy

Jedną z najgorszych rzeczy, jaką toksyczna osoba może zrobić swojemu partnerowi, jest nieustanne wprowadzanie go w poczucie winy. Niestety, często są to prawdziwi mistrzowie manipulacji, którzy z łatwością potrafią sprawić, że będziemy czuli się źle sami ze sobą.

Rozmowy często będą prowadzić nas do wniosku, że to my jesteśmy tymi złymi i będzie nam głupio z powodu kolejnej kłótni, którą rzekomo my wywołaliśmy. Dlatego zapamiętaj, dla swojego własnego samopoczucia oraz zdrowia psychicznego, musisz zawsze szanować samego siebie. Osoba toksyczna będzie starała ci się przedstawić pewne sprawy inaczej niż jest w rzeczywistości. Dlatego musisz być na to przygotowanym i odpowiednio szybko reagować, gdy tylko wyczujesz, że jesteś manipulowany. Masz prawo do krytyki osoby, z którą jesteś. W końcu w relacji masz czuć się komfortowo. 

Jak radzić sobie z toksyczną osobą?

Jeśli nie chcesz, aby toksyczny partner zawsze czuł się zwycięski, to musisz nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Na pewno na początku musisz wiedzieć, w jaki sposób ustalać pewne granice. To jest kluczowa sprawa w relacji z taką osobą. Bez tego osiągnięcie sukcesu będzie w zasadzie niemożliwe, problem zawsze będzie wracać. Co więcej, z czasem może stać się nawet głębszy. 

Czasem partner boi się postawić granice, ponieważ czuje strach względem osoby, z którą jest w relacji. Jednak bez tego progres nie będzie możliwi. Dlatego należy przełamać swój strach i jasno powiedzieć, gdzie leży linia, której przekraczać nie można. Jeśli natomiast boimy się tego, że partner będzie wobec nas agresywny, wówczas przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie odnośnie tego, czy na pewno chcemy być z taką osobą. 

Natomiast jeżeli to my jesteśmy toksyczni, to również musimy ustalić co sprawia, że właśnie tak się zachowujemy. Zazwyczaj pewne zachowania są schematyczne, a więc dochodzi do nich w określonych sytuacjach. Dlatego też musimy zrozumieć genezę swoich problemów, a następnie wyciągnąć wnioski i unikać określonych zdarzeń. Czasem powodem bywa alkohol czy narkotyki, jednak częściej przyczyna jest ukryta gdzieś głębiej. Bez odpowiedniej terapii i pomocy psychologicznej, może być nam ciężką ją wyeliminować. Zdarza się również, że toksyczność pojawia się w nas, gdy jesteśmy zmęczeni. Wówczas musimy pamiętać o odpoczynku.

Nie bójmy się rozmów

Ustalmy jedną ważną rzecz. Bez rozmowy problem się nie rozwiąże. Wiele sytuacji musimy przedyskutować z naszym partnerem. Oczywiście, możemy udawać, że problem nie istnieje lub nie daje się nam we znaki. Jednak to jedynie sprawi, że kolejną kłótnię jedynie odłożymy w czasie. Często jedynym rozwiązaniem może być terapia dla par. Wówczas pod okiem specjalisty będziemy mogli wyrzucić z siebie wiele rzeczy, ponieważ będziemy czuć się bezpieczniej. 

Dodajmy również, że toksyczność w zasadzie jest chorobą. Często wynika z bardzo przykrych doświadczeń, a nie samego charakteru danej osoby. Oznacza to, że pewnych zachowań można uniknąć, o ile ta konkretna osoba będzie chciała współpracować i podejmie próbę pokonania swoich słabości. To przeważnie długi i bardzo ciężki proces, jednak zasadniczo może zakończyć się on pozytywnym skutkiem. 

Zastanówmy się również nad tym, czy to nie my wykazujemy objawy toksyczności. Możemy nawet nie zdawać sobie z nich sprawy, tymczasem są one destrukcyjne nie tylko dla naszych bliskich, ale również i nas samych.

Inne posty