Czy relacja między kobietą a mężczyzną może opierać się wyłącznie na przyjacielskich stosunkach? Wiele osób twierdzi, że przyjaźń damsko-męska nie ma prawa się udać, ponieważ ostatecznie któraś ze stron poczuje coś więcej. Zastanówmy się zatem, czy taka relacja jest możliwa.
Kto to jest przyjaciel?
Przyjaciel to ktoś, kto zawsze jest po naszej stronie i wspiera w trudnych sytuacjach. Najczęściej poznajemy go w przypadkowych okolicznościach, bez żadnych oczekiwań, że zwykła znajomość przerodzi się w coś więcej. Jednak wraz z rozwojem relacji koleżeńskiej zaczynamy coraz bardziej ufać takiej osobie i chcemy spędzać z nią więcej czasu, ponieważ sprawia nam to radość. Długie rozmowy i częste spotkania pomagają w nawiązywaniu głębszych relacji, co stanowi ważny element naszego życia. Przyjaciel to osoba, której możemy zawsze powierzyć swoje sekrety i co do której mamy pewność, że nawet w chwilach głębokiego smutku nam pomoże. Wiemy, że nigdy nas nie oceni ani nie wyśmieje za plecami, ale za to wyrazi względem nas szczerą troskę. Przyjaciel to ktoś, kto pozostaje z nami na dobre i na złe, przez całe życie.

Relacja przyjacielska między kobietą i mężczyzną
Przyjaźń damsko-męska jest możliwa i bardzo pożądana. Wiele osób wierzy, że ludzie mogą być przyjaciółmi bez względu na płeć. Jak pokazują badania, większość z nich woli mieć przyjaciela, który jest płci przeciwnej. Pozwala to na obopólne wzajemne wsparcie i daje poczucie zrozumienia obu stronom. Przyjacielska relacja między kobietą i mężczyzną może wzmacniać wzajemne zaufanie i zwalczać stereotypy. Miłość i seks nie są potrzebne, aby utrzymać silną relację. Przyjaźń jest ważniejsza niż zaspokojenie popędu płciowego. Ponadto bliższa więź może skutkować nawiązaniem więzi platonicznej, którą możemy porównać do miłości z rodzeństwem. Relacja między kobietą a mężczyzną może być wyjątkowa i trwała na tyle, aby trwać przez całe życie. Silna więź oparta na wzajemnym szacunku i wsparciu będzie pozwalać wzajemnie się wzmacniać.
Ponadto, przyjaźń między mężczyzną a kobietą może pozytywnie wpływać na obopólny rozwój. Mężczyzna może pomóc kobiecie w osiągnięciu lepszego zrozumienia siebie i jej potrzeb. Z kolei kobieta może nauczyć mężczyznę empatii i wrażliwości. Większość mężczyzn i kobiet różni się pod względem sposobu myślenia i interpretacji świata, co czyni ich idealnymi partnerami do rozmów i dyskusji. Przyjaźń damsko-męska może służyć jako forma wzajemnego wsparcia i wzmocnienia, które może mieć pozytywny wpływ na zarówno mężczyzn, jak i kobiety.
Przyjaźń między kobietą a mężczyzną – czy istnieje w rzeczywistości?
Znalezienie wymarzonego kandydata na przyjaciela wyłącznie po to, aby później nasza relacja mogła rozwinąć się w innym kierunku, może okazać się rozczarowaniem. Aby osiągnąć prawdziwy sukces w budowaniu trwałych relacji, niezależnie od tego, jakiego rodzaju szukamy, należy wprowadzić w nich szczerość. Tylko wtedy, gdy obie strony będą otwarte na komunikację, relacja może rozwijać się na zdrowych zasadach. Kluczem do utrzymania udanej przyjaźni damsko-męskiej jest szczera komunikacja i ustalenie na początku granic, które będą szanowane. Otwartość i świadomość własnych uczuć jest niezbędna, aby nie popaść w pułapkę niedomówień i nieporozumień, których często nie można naprawić. Ważne jest, aby uświadomić sobie swoje potrzeby i wymagania wobec tej relacji oraz wyrazić je w wystarczającym stopniu, aby przyjaciel mógł je uszanować.
Ponadto potencjalny partner powinien odznaczać się innymi cechami niż przyjaciel. Z jednej strony musimy nawiązać z taką osobą nić porozumienia, na którą możemy liczyć w przyjaźni, ale pamiętajmy, że to tylko podstawa, na której będziemy budować tę relację. Przyjaźń nie opiera się przecież na pociągu seksualnym ani intymności, które możemy znaleźć w romantycznych związkach. Bliskość w prawdziwej przyjaźni damsko-męskiej polega na innych zasadach niż ta w relacji partnerskiej. Oczywiście można nazwać przyjacielem kogoś, kogo uważamy za atrakcyjnego, jednak nie powinno to stanowić fundamentu naszej więzi. Wprowadzenie elementu seksualności i chęć rozładowania napięcia seksualnego prowadzą najczęściej do zakończenia przyjaźni. W takich momentach powinniśmy być wobec siebie szczerzy, ponieważ problemy z komunikacją potrafią zepsuć każdą relację.

Zagrożenia
Jednym z głównych zagrożeń jest nieporozumienie. Wiele osób może mieć trudności w odróżnianiu, co jest przyjaźnią, a co jest czymś więcej. Nadmierna zazdrość lub konflikty mogą wpłynąć na więź, powodując dyskomfort i zbędne napięcie między dwiema osobami. Istnieje także ryzyko nierównego zaangażowania, kiedy jedna ze stron oczekuje od przyjaźni większego poświęcenia. Inne zagrożenia to obawy dotyczące tego, co inni ludzie myślą o takiej przyjaźni, a także przywiązanie do innych osób, które mogą zakłócić relację.
Dodatkowo sytuacja może ulec zmianie, kiedy wchodząc w związek, utrzymanie kontaktu z przyjacielem czy przyjaciółką staje się drugorzędne. Z czasem większą rolę odgrywa bliskość w kontekście romantycznym i para przyjaciół zaczyna się od siebie oddalać. Jeśli jedna z osób zaczyna umawiać się z kimś innym i znajduje stałego partnera, istnieje ryzyko wystąpienia zazdrości. Nasza druga połówka może nieprzychylnie patrzeć na ten platoniczną miłość czy związek i wymagać zerwania kontaktu między przyjaciółmi.
Ponadto kobiety mogą nie czuć się komfortowo w przyjaźni z mężczyznami, ze względu na stereotypowe postrzeganie płci przez społeczeństwo lub niewłaściwe intencje przedstawiciela płci przeciwnej. Możliwe jest, że różne podteksty kierowane w stronę kobiety zaczną ją przytłaczać. Wiele z nich prawdopodobnie spotkało się już z taką sytuacją, kiedy mężczyzna chciał zaprzyjaźnić się wyłącznie po to, aby koleżeństwo mogło doprowadzić ich do układu opierającego się także na intymnych zbliżeniach, czyli tzw. friends with benefits.
Przekroczenie granicy przyjaźni
Para przyjaciół, która uprawiała seks lub widziała się wzajemnie nago, może zacząć zachowywać się w stosunku do siebie dziwnie. Intymne zbliżenie najczęściej skutkuje niepokojem i niezręcznością. Co jest szczególnie stresujące wtedy, gdy wzajemne uczucia są niewyraźne. W takich sytuacjach przyjaciele mogą czuć się niekomfortowo i chcieć wrócić do poprzedniego stanu ich związku. Z drugiej strony seks między przyjaciółmi może pomóc w tworzeniu większego zaufania i zwiększeniu poziomu zadowolenia z relacji. Jednak ważne jest, aby obie strony były zgodne, komunikowały się otwarcie i szanowały swoje granice.
Aby przyjaźń damsko-męska była udana, ważne jest, aby wszyscy zainteresowani byli wyczuleni na potencjalne zagrożenia, byli w stanie je rozpoznać i poradzić sobie z nimi. Kobiety i mężczyźni powinni szanować granice i okazywać sobie wzajemny szacunek. Warto również pamiętać, że taki rodzaj przyjaźni nie jest zamknięty w konkretnych ramach, a komunikacja między przyjaciółmi nie może być ograniczona do określonych tematów. Powinna być także niewymuszona, czyli narodzić się zupełnie naturalnie. Przyjaciele powinni móc zawsze szczerze porozmawiać o czymkolwiek, bez obawy o odrzucenie czy oskarżenie.
Pomoc specjalisty
Pomoc psychologa może być bardzo przydatna w przyjaźni między kobietą i mężczyzną. Specjalista pomoże w określeniu, czy relacja jest zdrowa i czy powinna być kontynuowana. Psycholog prawdopodobnie zaproponuje nam strategie i narzędzia, które pomogą w utrzymywaniu i pielęgnowaniu naszej więzi. Będzie to przydatne do lepszego zrozumienia siebie i drugiej osoby, a także w radzeniu sobie z różnicami między płciami.

A co, jeśli to nie przyjaźń tylko miłość?
Mimo że nie mamy na to wpływu, czasami przyjaźń przeradza się w coś głębszego. W naszej głowie pojawiają się wtedy różne wątpliwości. Czy będziemy w stanie odrzucić to uczucie? Czy uda się nam zignorować fakt, że czujemy coś więcej do naszego przyjaciela czy przyjaciółki? Miłość wymaga przecież zaangażowania z obu stron, a nie mamy pewności, czy druga osoba odwzajemnia nasze uczucia. Jeśli tak nie jest, możemy doświadczyć tzw. friendzone. Wówczas wieloletnia przyjaźń nieco się zmienia, ponieważ jedna ze stron chce czegoś więcej. Może to skutkować tym, że przyjaciele będą już zupełnie inaczej patrzeć na siebie, przez co mogą czuć się niezręcznie. Jednak czas i emocje pokażą, czy uda się to im przezwyciężyć i powrócić wyłącznie do tematu przyjaźni.
Może się też okazać, że uczucia są odwzajemnione i to nie przyjaźń tylko miłość ich łączy. Wtedy przyjaciele muszą podjąć decyzję, czy warto zaryzykować zmianą istniejącej między nimi relacji i wyjść poza ramy przyjaźni. Wymaga to odwagi i ostrożności, ponieważ istnieje ryzyko, że doprowadzi to do jej zniszczenia. Wiąże się to z otwarciem się na nowe, często nieznane tereny. Tymczasem przyjaźń jest fundamentem, na którym powstaje uczucie, dlatego zmiana, jaką może wywołać odmiana relacji, może być trudna do zaakceptowania.
Warto jednak pamiętać, że wszelkie decyzje trzeba podejmować samodzielnie, biorąc pod uwagę okoliczności. Prawdopodobne jest, że przyjaźń pokona miłość i wszystko wróci do normy, ale może też się zdarzyć, że znajdziemy odwagę, by dać szansę nowemu uczuciu i przyjaźń damsko męska przerodzi się w coś więcej. Jednak wybór ten nie należy do najłatwiejszych, ponieważ nigdy nie mamy pewności.