Czym jest efekt nocebo? To przeciwieństwo efektu placebo. Nocebo jest zjawiskiem psychologicznym, które ma konsekwencje biologiczne. Jego nasilenie zależy od tego, jak pacjent interpretuje ostrzeżenia i jakie są jego oczekiwania. Innymi słowy, kiedy osoba jest ostrzegana przed bólem, zwiększa swoją aktywność neuronalną w oczekiwaniu na niego. Rezultatem jest zwiększenie odczuwania bólu. U ludzi efekt nocebo występuje, gdy pacjenci są zaniepokojeni lub obawiają się zbliżającej się choroby lub zabiegu.
Negatywne myślenie – odwrotność efektu placebo
Efekt nocebo jest jednym z najsilniejszych konsekwencji tego, jak czujemy się w naszym ciele. Destrukcyjne myśli mogą powodować wycofywanie się lub odpychanie od siebie ludzi, zmniejszać prawdopodobieństwo czerpania radości z życia i zwiększać poziom stresu. Jaki to ma wpływ na Ciebie? Przyjrzyjmy się kilku przykładom. Negatywne myślenie może być powodem niepokoju, że doświadczasz problemów zdrowotnych. Bez względu na to, czy szukasz pomocy w leczeniu choroby, czy przyjmujesz leki, ważne jest, aby zachować pozytywną perspektywę.
Chociaż efekty nocebo i placebo są niezależne, to jednak wzajemnie na siebie oddziałują. Osoby optymistyczne są bardziej skłonne do doświadczania efektu placebo niż osoby pesymistyczne. Osoby, które nastawiają się podejrzliwie, doznają wysokiego poziomu lęku. Żadna pojedyncza cecha osobowości nie jest w stanie powiedzieć, czy jesteśmy bardziej skłonni doświadczać destrukcyjnych efektów negatywnego nastawienia.
Pogłębione przekonania
Efekty nocebo i placebo są wynikiem oczekiwań pacjenta co do wyniku leczenia. Pozytywne oczekiwania prowadzą do efektu placebo, podczas gdy negatywne oczekiwania prowadzą do jego odwrotności. Oczekiwania pacjentów są w dużej mierze kształtowane przez ich osobowość, która charakteryzuje się pesymizmem lub optymizmem. Jest to skomplikowany kontekst psychospołeczny kształtowany przez ustne i pisemne instrukcje, wskazówki środowiskowe i interakcje z pracownikami służby zdrowia.
Efekt nocebo jest szkodliwy, gdy osoby, które zostały poddane leczeniu placebo, nie reagują na nie. Oczekiwania tych pacjentów są często kształtowane przez nieprzyjemne doświadczenia z wcześniejszego życia. Zmiana tych „utrwalonych przekonań” jest trudna i niełatwa. Możliwe jest jednak uniknięcie wyniku. Oto kilka wskazówek, jak przezwyciężyć efekt nocebo.
Odrzucenie przez pracownika służby zdrowia
Odrzucenie przez pracownika służby zdrowia może sprawić, że pacjent poczuje się gorzej ze swoim stanem zdrowia. Badania wykazały, że taka reakcja może wzmocnić efekt nocebo. W przypadku pracownika służby zdrowia pacjent może czuć się zlekceważony, skoro lekarz nie rozumie on jego stanu zdrowia i nie jest w stanie zapewnić skutecznej terapii. W tym badaniu uczestnicy zgłaszali poczucie beznadziejności i złości, więc całkowicie unikali wizyt u lekarza.
Inwalidacja i walidacja odnoszą się do sposobów, w jakie pracownik służby zdrowia okazuje zrozumienie lub brak zrozumienia. Z kolei empatia może oznaczać ciepło, życzliwość i zrozumienie. Pacjenci, którzy doświadczyli unieważnienia, często mają wrażenie, że lekarz nie interesował się ich stanem zdrowia i nie poświęcił wystarczająco dużo czasu, aby ich poznać. W rzeczywistości niektórzy pacjenci zgłaszali, że czuli się odrzuceni i ignorowani przez swoich pracowników służby zdrowia, ponieważ nie sądzili, że lekarz się nimi interesuje.
Zgoda na leczenie wymaga pełnego wyjaśnienia sposobu leczenia. Aby uniknąć efektu nocebo, świadczeniodawca musi udzielić pacjentowi dokładnych informacji. Pracownicy służby zdrowia muszą jednak uważać, aby nie upraszczać zbytnio informacji, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia efektu nocebo. Dlatego też muszą oni wyważyć przekazywane informacje, aby upewnić się, że pacjenci są świadomi potencjalnego ryzyka i korzyści płynących z każdej terapii medycznej.
Cena nocebo
Co wpływa na reakcje placebo i nocebo? Wbrew temu, co można było usłyszeć, nie ma jednego jedynego wyjaśnienia, w jaki sposób cena leku wpływa na postrzeganie leczenia przez daną osobę. W grę mogą wchodzić różne czynniki, w tym stan zdrowia pacjenta, pochodzenie i jego oczekiwania. Kontekst badania może również odgrywać pewną rolę, ponieważ oczekiwania pacjentów mogą być bezpośrednio związane z ceną leku.
Badacze wykazali, że cena nocebo wpływa na jego efekt. Na przykład osoby cierpiące na depresję mogą bardziej pozytywnie reagować na tańsze leczenie. Koszt placebo może wpłynąć na postrzeganie przez daną osobę skuteczności nocebo.
Cena placebo
Nie ulega wątpliwości, że wyższe ceny stwarzają iluzję wyższej wartości. W rzeczywistości efekt placebo jest uważany za najmniej zbadaną siłę we wszechświecie. Ludzie mogą myśleć, że skoro cena jest wyższa, to preparat musi być skuteczniejszy, i to przekonanie może tłumaczyć popularność drogich leków na receptę. W rzeczywistości jednak składniki aktywne obu rodzajów leków są takie same. Badanie to jest małym krokiem w kierunku zrozumienia, dlaczego niektóre produkty są skuteczniejsze od innych.
Istnieją sposoby na zwiększenie mocy tego potężnego, choć nieistniejącego leku. Na przykład naukowcy odkryli sposób na wzmocnienie efektu placebo poprzez poinformowanie pacjentów, że lek, który przyjmują, dużo kosztuje. W jednym z badań pacjentom cierpiącym na chorobę Parkinsona podano tabletki z solą fizjologiczną i poinformowano ich, że testują dwa prawdziwe leki, których ceny wahają się od 100 do piętnastu razy droższe. W rezultacie pacjenci, którym podano droższe placebo, zgłaszali większą ulgę w bólu.
Wskazówka warunkowa
Skutki sugestii słownych minimalizujących nocebo są dobrze udokumentowane. W jednym z badań stwierdzono, że osoby poddane warunkowaniu werbalnemu odczuwały mniejszy świąd niż osoby z grup kontrolnych. Efekty sugestii warunkowej były uogólnione na drugi bodziec świądowy, co prowadzi do wniosków, że pojedyncza sesja warunkowania przeciwnego wystarczyła do zmniejszenia nocebo.
Wcześniejsze badania wykazały, że delikatne sugestie mogą przyczynić się do reakcji właściwych dla obu efektów. Peirce i Jastrow po raz pierwszy zasugerowali, że nieświadome sygnały wpływają na percepcję somatosensoryczną. Najnowsze analizy teoretyczne sugerują, że nieświadome sygnały są przetwarzane przez struktury mózgu i wpływają na zachowanie. Z niektórych nowszych analizy teoretycznych wynika, że mechanizmy reakcji nocebo i placebo mogą być pośredniczone przez nieświadome operacje, które Kihlstrom nazwał „nieświadomością poznawczą”.
Pierwsza faza badania polegała na indukcji negatywnych oczekiwań. Uczestnicy zostali poinstruowani, że fioletowe światło oznacza wzrost elektrycznego bodźca oznaczającego swędzenie, a żółte – brak zmian. Następnie uczestnicy byli wielokrotnie łączeni z silnymi lub średnimi bodźcami elektrycznymi powodującymi swędzenie. Następnie uczestników przydzielano losowo do jednej z trzech grup: tych, którzy mieli pozytywne oczekiwania, tych, którzy odczuwali nocebo, lub tych, którzy nie mieli żadnych oczekiwań. Wykluczenia dokonywano na podstawie wskazówki warunkowej.
Sama sugestia słowna
Są dwa główne sposoby wywoływania efektu placebo u ludzi: poprzez warunkowanie lub sugestię słowną. Warunkowanie daje większe prawdopodobieństwo wystąpienia efektu niż sama sugestia słowna, ale wyniki są niespójne. W przypadku bólu wyniki są w dużej mierze spójne. W przypadku innych objawów, w tym nudności, świądu, zmęczenia i duszności, trudno było udowodnić, czy skuteczniejsze jest warunkowanie, czy sama sugestia słowna.
Efekt placebo jest odpowiedzią na oczekiwania. Powszechne mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za reakcję na placebo obejmują warunkowanie pawłowowskie, informację słowną i sugestię. W niektórych eksperymentach uczenia się badani byli warunkowani do odczuwania mdłości po rozmowie na ten temat. Ponadto w warunkowym eksperymencie uczenia się obracanie się na krześle obrotowym skutkowało mdłościami. Trudno jest zmierzyć wpływ samej sugestii słownej na organizm, ale leczenie skojarzone wywołało silniejsze efekty nocebo niż każda z tych metod osobno.
Obie sugestie słowne i warunkowanie są skuteczne w oddziaływaniu na intensywność świądu. Ta druga metoda wydaje się bardziej skuteczna niż każda z nich osobno, ale obie nie są równie skuteczne. Chociaż sugestia werbalna i warunkowanie są skuteczne, to raczej nie wpływają na fizjologiczne korelaty nudności. Niemniej jednak połączenie obu metod może potencjalnie zmniejszyć częstość drapania się. Tymczasem wiemy, że efekty samej sugestii słownej są minimalne.
Bloker CCK powstrzymuje ból wywołany efektem nocebo
Lek znany jako bloker CCK zapobiega bólowi wywołanemu efektem nocebo u pacjentów poprzez blokowanie produkcji cholecystokininy, neuroprzekaźnika zaangażowanego w lęk i efekt nocebo. Cholecystokinina jest uwalniana, gdy ludzie spodziewają się złego wydarzenia i ułatwia odczuwanie złych emocji. Farmaceuta poleca lek, proglumid, który nie działa jak środek przeciwbólowy, lecz jako antagonista tego neuroprzekaźnika.
Ponieważ ustalono, że CCK stymuluje kanały TRPV1, nie ustalono jeszcze, w jaki sposób receptory te promują hiperalgezję. Niemniej jednak wiadomo, że CCK zakłóca szlaki epioidergiczne, które promują hiperalgezję, w tym aktywację receptorów m-opioidowych. Obecność CCK w mózgu ma również wpływ na zstępującą facylitację bólu. Co więcej, bradykinezy są bardzo wrażliwe na sugestie słowne, dlatego też CCK została powiązana z tym zjawiskiem.