Rodzaje orientacji seksualnej są zróżnicowane i dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Istnieją osoby jednopłciowe i biseksualne oraz osoby poliamoryczne, które odczuwają pragnienie relacji z więcej niż jedną osobą. Różnice między tymi trzema typami orientacji seksualnej są wymierne i opisane w Skali Kinseya. Aby pomóc w określeniu, którą z nich jesteś, przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o każdej z nich:
Demiseksualizm
Demiseksualność jest spektrum i różni ludzie doświadczają jej w różny sposób. Na przykład niektórzy czują, że wolą przyjaźń niż randki. Aby cieszyć się aktywnością seksualną, demiseksualista potrzebuje emocjonalnej więzi ze swoim partnerem. Jednak rozwój tej więzi emocjonalnej może być długotrwały. Rozwinięcie romantycznej więzi może zająć demiseksualistom kilka lat. Nie musi to być więź romantyczna, ale może to być bliska przyjaźń. Kiedy związek zostanie już nawiązany, osoby demiseksualne mogą odpowiedzieć na pytania, które pozwolą im określić ich doświadczenie i świadomość orientacji seksualnej.
Pomimo że wiele osób myli te dwa terminy, istnieje wiele podobieństw między demiseksualizmem a homoseksualizmem. Oba terminy stanowią półśrodek między aseksualnością a seksualnością. Osoba demiseksualna może być jedną z tych orientacji lub obiema. Jak w przypadku każdej innej seksualności, rozróżnienie tych dwóch może być trudne. Osoby demiseksualne czują pociąg do ludzi raczej w oparciu o więzi emocjonalne niż o atrakcyjność fizyczną.
Genesiseksualizm
Istnieje wiele rodzajów genesiseksualizmu i nie każdy może identyfikować się z nimi wszystkimi. Ci, których pociągają fizyczne atrybuty kobiety, są często określani jako gynoseksualiści. Niektórzy z nich są również biseksualistami lub lesbijkami, podczas gdy inni po prostu lubią towarzystwo kobiet i czerpią przyjemność z seksualnych aspektów związków z nimi. Jednak termin „gyneseksualizm” nie ogranicza się do lesbijek.
Jak sama nazwa wskazuje, gyneseksualizm jest terminem używanym do opisania pociągu seksualnego do kobiet i fembojek. Niektóre z głównych typów gynoseksualizmu to biseksualizm, lesbijski styl życia i heteroseksualizm. Różnice między tymi typami nie muszą być znaczące dla osoby, którą pociągasz. Główna różnica polega na rodzaju pociągu, jaki każda z tych osób czuje wobec ciebie.
Termin ginekoseksualizm może być używany do opisania prawie każdej formy pociągu seksualnego do kobiet. Chociaż terminy lesbijka i gej są często używane w tym samym kontekście, nie można ich stosować zamiennie. W rzeczywistości termin „gejoseksualny” jest czasem skracany do „gynesexualny”, który jest terminem mniej restrykcyjnym. Może odnosić się do mężczyzn lub kobiet, jak również do osób, które identyfikują się jako osoby niebinarne.
Homoseksualizm
Choć większość ludzi kojarzy homoseksualizm z pociągiem seksualnym, istnieje ich kilka rodzajów. Niektórych pociągają tylko fizycznie osoby tej samej płci, podczas gdy innych pociągają osoby przeciwnej płci z powodów uczuciowych. Niezależnie od rodzaju przyciągania, większość osób żyjących z homoseksualizmem żyje w stanie egocentryzmu. Oto kilka typowych rodzajów homoseksualizmu.
Pierwszym typem homoseksualizmu jest egodystoniczny. Jest to najczęstsza forma homoseksualizmu i najbardziej rozpowszechniona. Może się ona nakładać na heteroseksualizm. Ten ostatni jest również powszechny, ponieważ osoby heteroseksualne mogą od czasu do czasu preferować płeć przeciwną. Często heteroseksualiści nie przyznają się do bycia gejami i lesbijkami, dopóki partner płci przeciwnej nie zwróci na to uwagi. Chociaż wiedza o tym rodzaju homoseksualizmu pogłębia świadomość orientacji seksualnej, może również prowadzić do wstydu i poczucia winy.
Poliamoria
Neologizm „Poliamoria i orientacja seksualna” sugeruje równoważność tych dwóch grup. Wydaje się też, że jest to próba zdobycia sympatii społeczności LGBT. Choć nie jest to oczywiste połączenie, poliamoria i orientacja seksualna są blisko spokrewnionymi pojęciami. Istnieją jednak pewne istotne różnice między nimi.
Po pierwsze, poliamoria ma zestaw cenionych wartości etycznych. Poliamoryści są gotowi podjąć znaczne ryzyko, aby prowadzić życie poliamoryczne. Następnie, poliamoria jest zgodna z normatywnym znaczeniem związków romantycznych w kulturze amerykańskiej. Co więcej, tożsamości osób poliamorycznych są podobne do tożsamości osób LGBT pod względem statusu społecznego i dyskryminacji. Dowodzi to, że poliamoria jest umiarkowanie zakorzeniona w kulturze i zasługuje na utożsamienie z orientacją seksualną.
Pomimo że powszechne jest doświadczanie zazdrości w związku poliamorycznym, należy pamiętać, że osoby poliamoryczna niekoniecznie muszą wykazywać nadmierne zachowania seksualne. Jeśli chodzi o otwartość w kwestii orientacji seksualnej i poliamorii, najważniejsze jest, by pozostać szczerym wobec samego siebie.
Biseksualność
W wielu kulturach płeć, gender i seksualność definiuje się w kategoriach binarnych. Ten uproszczony system nie oddaje różnorodności i złożoności ludzkiej seksualności. Na przykład biseksualizm można zdefiniować jako chęć tworzenia romantycznych związków zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Nie ma jednak jednoznacznej definicji biseksualizmu. Osobę biseksualną mogą pociągać zarówno mężczyźni, jak i kobiety, może ona też fantazjować o byciu z którąś z płci.
Mimo że liczba osób biseksualnych rośnie z każdym rokiem, termin ten jest nadal szeroko niezrozumiany i nieakceptowany. Wiele osób uważa, że osoby biseksualne są zdezorientowane, gejowskie i heteroseksualne, i szukają uwagi za to, że są „prawdziwe”. Jednak, choć biseksualizm nie zamyka się w konkretnej etykietce, jest to tożsamość, której nie wolno ignorować. Wśród młodego pokolenia wiele osób identyfikuje się jako biseksualne.
Mimo braku akceptacji społecznej, wiele osób biseksualnych doświadcza więcej przemocy, molestowania i napaści seksualnych niż osoby heteroseksualne. Osoby biseksualne są bardziej narażone na choroby przenoszone drogą płciową, dlatego tak ważne są działania edukujące na temat ochrony zdrowia swojego i innych.
Omniseksualizm
Biseksualizm opisuje osobę, którą pociągają ludzie obu płci, ale może nie być tego świadoma. Osoby biseksualne mogą być seksualnie przyciągane do osób obu płci lub do osób płci przeciwnej. Mogą być zainteresowane doświadczeniami związanymi z tą samą płcią lub mogą mieć preferencje w stosunku do jednej z płci. Osoby biseksualne mogą być uważane za autoseksualistów lub mogą być dwupłciowe, ale nie są pewne swojej tożsamości seksualnej.
Termin „omniseksualny” został ukuty w latach 90-tych XX wieku, aby opisać orientację seksualną jednostki. Ten typ orientacji jest wynikiem przyciągania do osób dowolnej płci. Termin ten pochodzi z wiersza „Liście trawy” (Leaves of Grass) amerykańskiego poety Walta Whitmana, w którym opisana jest postać omniseksualna. Choć termin ten powstał później, wciąż pozostaje aktualnym tematem dyskusji.
Aseksualizm
Aseksualizm jest formą orientacji seksualnej, która charakteryzuje się brakiem pociągu seksualnego. Osoby, które nie mają ochoty na aktywność seksualną lub seks, mogą określać się jako aseksualne, lesbijki lub geje. Osoby aseksualne mogą być również nazywane „asami” – termin ten nawiązuje do koloru asów w kartach. Pomimo tych różnic aseksualność nie jest tożsama z celibatem ani zaburzeniem.
Słowo aseksualność jest stosunkowo nowe w słowniku, a jego najwcześniejsze użycie datuje się na rok 1896. Używali go seksuolodzy, tacy jak Magnus Hirschfeld, oraz transwestyta Ralph Werther. Kilka lat później słowo to zostało dodane do skali Kinseya, opracowanej przez amerykańskiego lekarza Alfreda Kinseya. Skala ta mierzy orientację seksualną danej osoby w skali od 0 do 6.
Mimo że termin „aseksualny” nie ma oficjalnej definicji, jest on powszechnie używany do opisania orientacji seksualnej osoby niebinarnej. Aseksualiści są aseksualni i często są źle rozumiani. Osoby, które identyfikują się jako aseksualne lub asy, często dzielą się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych. Aseksualiści często czują się bardziej komfortowo, dzieląc się informacjami online, co przyczyniło się do znormalizowania tego terminu w świadomości społecznej.
Świadomość tożsamości seksualnej
Wiele osób ma mieszane orientacje seksualne i istnieje wiele określeń na ich temat. Często używa się zamiennie określeń hetero i gej, ale istnieją też inne. Tożsamość płciowa, która jest procesem odkrywania orientacji seksualnej danej osoby, jest również nazywana queer. Oprócz orientacji seksualnej, ludzie preferują różne rodzaje atrakcyjności emocjonalnej, duchowej lub fizycznej.
Jeśli chodzi o orientację seksualną, najbardziej wiarygodne modele obejmują czynniki genetyczne, środowiskowe i rozwojowe. To sprawia, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby człowiek mógł świadomie wybrać między byciem heteroseksualnym a homoseksualnym. Większość profesjonalnych organizacji terapeutycznych nie popiera praktyki nawracania osób homoseksualnych. Istnieje jednak wiele określeń na osoby o różnych orientacjach seksualnych i należy używać tej terminologii z rozwagą.
Jednym z ważnych rozróżnień między orientacją homoseksualną i heteroseksualną jest moment, w którym osoba po raz pierwszy uświadamia sobie, czy osoba tej samej płci wywołała u niej pociąg. Większość badanych homoseksualistów stwierdziła, że uświadamiała sobie swoją orientację seksualną w okresie od piątego roku życia do okresu dojrzewania. Innymi słowy, samoświadomość orientacji seksualnej pojawiła się mniej więcej w wieku dojrzewania, a coming out trwał znacznie dłużej. W przypadku osób heteroseksualnych jest odwrotnie.