Psychologiczne podejście do pacjenta

Stomatologa powinniśmy odwiedzać co najmniej dwa razy w roku, aby stale móc kontrolować stan uzębienia. Niestety większość osób nie przepada za wizytami u dentysty i zazwyczaj to właśnie wtedy zaczynają pojawiać się problemy między lekarzem a pacjentem.

Jak odróżniać pacjentów i dostosowywać konwersacje oraz działania do konkretnej osoby?

Jesteśmy tylko ludźmi, zarówno pacjenci, jak i lekarze mają różne osobowości, inne spojrzenie na świat, co często może negatywnie wpływać na relacje. Psychologia jest niezwykle ważna w każdym zawodzie, który opiera się na kontakcie z drugą osobą. Właśnie dlatego warto znać kilka zasad, które mogą poprawić kontakt z pacjentem.

Najwięcej problemów pojawia się wtedy, gdy osoba panicznie boi się wizyty u stomatologa, jest ogólnie negatywnie nastawiona. W takiej sytuacji pacjent od razu przychodzi zdenerwowany i niespokojny, więc warto zastanowić się, jak poprawić jego nastrój. Przede wszystkim najlepiej jest bardzo dokładnie opisywać wszystkie czynności, które podejmujemy, a przy okazji starać się czytać emocje, które wypisane są na twarzy. Niektórzy pacjenci boją się mówić, co ich boli i w jakim momencie czują się niekomfortowo – wtedy to lekarz może spokojnie dopytywać o poziom bólu, a także uspokajać, że dyskomfort nie potrwa długo. Ludzie czują się lepiej, gdy wiedzą, co się dzieje i od razu uzyskują jasne informacje.

Do gabinetu stomatologicznego przychodzą często bardzo trudni pacjenci, którzy nie ze względu na strach, tylko przez dominujące cechy osobowości, potrafią wyprowadzić lekarza z równowagi. Często zadają wiele pytań i mimo udzielenia na nie odpowiedzi, nie pokazują, że wierzą, w to, co usłyszeli. Ponadto może im się wydawać, że wiedzą więcej niż stomatolog, ponieważ przeczytali coś w Internecie. Tutaj również najlepiej nie pokazywać zbyt wielu emocji, udzielać odpowiedzi w opanowany sposób i postarać się, aby ewentualnie wyprowadzić pacjenta z błędu. Może się również zdarzyć sytuacja, że pacjent cierpi na schorzenia psychiczne i wówczas wiedza z zakresu psychologii jest niezbędna.

Praca z dziećmi

Istnieją gabinety stomatologiczne, gdzie wcale nie leczy się dzieci, ponieważ potrzebne jest do nich odpowiednie podejście. Dzieci potrafią być bardzo wystraszone, utrudniać pracę lekarza, poprzez wiercenie się na fotelu, a nawet wyrywanie się i uciekanie. W takim momencie niektórzy lekarze po prostu nie wiedzą, jak poradzić sobie z pacjentem. W przypadku dzieci sprawdza się przede wszystkim spokój, a także system nagród i pochwał, np. podarowanie kolorowej szczoteczki do zębów, czy też mówienie o tym, że dziecko jest bardzo dzielne.

Podsumowując, stomatolog Mokotów to tylko przykładowa dzielnica Warszawy, gdzie znajdziemy mnóstwo gabinetów stomatologicznych i z pewnością każdy lekarz jest zupełnie inny i ma odmienny system postępowania z pacjentami. Mimo wszystko, każdy z nich musi wiedzieć, że sposób działania ma być zawsze dostosowany do osoby siedzącej na fotelu stomatologicznym. Nieodpowiednie podejście może sprawić, że pacjent będzie zniechęcony, więcej nie odwiedzi naszego gabinetu, a przy okazji będzie szerzył negatywne opinie.

Inne posty