Psychologia to nauka o ludzkim umyśle, zachowaniu i emocjach. W tym artykule chcielibyśmy prześledzić aktualnie najbardziej popularne nurty w tej dziedzine. W końcu nurty psychoterapii również ulegają zmianom. Dlatego warto zdecydować się na taką formę, która będzie dla nas najbardziej efektywna.
Każdy pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne nurty w psychoterapii. Rodzaj psychoterapii, który wybierzemy, może mieć duży wpływ na skuteczność całej terapii. Nieświadomość w tej kwestii może mieć przykre konsekwencje. Na przykład niektórzy wybiorą nurt poznawczo-behawioralny, który nie będzie w ich przypadku skuteczny, ale będą się go trzymać, ponieważ tylko taką formę terapii znają.
Kim jest psychoterapeuta?
Zacznijmy może od początku, a więc wyjaśnijmy sobie, kim jest psycholog i terapeuta. Otóż są to przede wszystkim osoby, które ukończyły odpowiednie humanistyczne studia psychologiczne i poznały różne techniki terapeutyczne. Dzięki temu ich klienci mają świadomość tego, że taka osoba musiała zostać przygotowana do zawodu. Dodatkowo psychoterapeuta musi ukończyć jeszcze szkołę psychoterapii – są to kolejne cztery lata nauki. Przeczytaj też jak zostać psychoterapeutą.
Nurt psychologii poznawczo-behawioralnej
Zajmuje się ona leczeniem zaburzeń psychicznych, a także trudności emocjonalnych czy problematycznych zachowań. Jest ona mocno zorientowana na konkretne cele. Wiele osób decyduje się na nią ze względu na krótki czas trwania terapii oraz bardzo bezpośrednią relację z terapeutą. Podczas kolejnych sesji pacjent lepiej poznaje siebie, dzięki czemu może przeanalizować własne postawy.
Ta terapia krótkoterminowa cieszy się dużą popularnością, jednak w niektórych przypadkach psychicznych oraz technik ich leczenia powinniśmy skorzystać z innej formy pomocy. Szczególnie jeśli nasz przypadek jest cięższy i w parę miesięcy byłoby ciężko poprawić w pełni naszą kondycję psychiczną.
Terapia Akceptacji i Zaangażowania
Ostatnio pojawił się trend w psychoterapii, który okazał się bardziej skuteczny niż tradycyjne metody. Trend nazywa się Terapią Akceptacji i Zaangażowania (ACT). ACT opiera się na założeniu, że ludzie mogą zmienić swoje myśli, uczucia i zachowania, akceptując swoje myśli i uczucia bez osądu. Może to pomóc ludziom radzić sobie z trudnymi emocjami, które prowadzą do uzależniających zachowań. Dla przykładu, proces myślowy wygląda w takim przypadku następująco: Jestem złą osobą za myślenie o paleniu. Urodziłem się z tym pragnieniem i nie da się tego zmienić. Ciężko odmówić, bo zależy mi teraz na rzuceniu papierosów.
Celem ACT jest pomaganie ludziom żyć pełniej w każdym momencie poprzez zaangażowanie w to, czego chcą od życia, zamiast skupiania się na tym, czego nie chcą.
Nurt psychoanalityczny
Psychoanaliza opiera się na teorii Zygmunta Freuda. Uważał on, że nasze życie zawiera mechanizmy, o których nie mamy pojęcia, a które mocno na nas oddziałują. Ten nurt psychoterapeutyczny stara się poznać nasze systemowe działania, aby później było łatwiej rozpoznać nasze wewnętrzne konflikty. Często nasze stany lękowe wywodzą się z przeżyć oraz traum z dzieciństwa, o których mogliśmy już dawno „zapomnieć”, ale dalej rzutują one na naszym aktualnym życiu. Warto zaznaczyć, że rozmowa z psychologiem jest ważna w gorszych chwilach.
Główne nurty psychoterapii cieszą się aktualnie dużą skutecznością. Są w stanie wyleczyć nasze fobie i lęki, z którymi mierzymy się od lat. Często wymaga to od nas zmiany sposobu myślenia. Musimy mieć również świadomość tego, że specyfika każdego nurtu terapeutycznego jest inna. Czasem warto również zdecydować się na terapię dla par i rodzin, ponieważ niektóre rzeczy lepiej jest przepracować wspólnie. Psychoterapia psychoanalityczna z całą pewnością jest warta rozważenia. Niektóre nurty nie bez powodu cieszą się większą popularnością od innych, głównie ze względu na skuteczność psychoterapii.
Rozwój terapii grupowej pokazuje zwrot w kierunku społeczności i interakcji
Wraz z rozwojem terapii grupowej nastąpiło przejście od psychoterapii indywidualnej do wspólnoty i interakcji.
Terapia grupowa nie jest nowa. Istnieje od dziesięcioleci, ale wraz z wejściem w erę cyfrową staje się coraz bardziej popularny. Dzięki postępowi technologicznemu ludzie są w stanie łączyć się z innymi w znaczący sposób za pośrednictwem różnych platform. Postęp terapii grupowej wskazuje na zmianę w kierunku wspólnoty i interakcji.
W terapii grupowej najbardziej powszechna jest aktualnie psychoterapia systemowa. Korzystają z niej rodziny oraz pary, w których związkach pojawia się coraz więcej problemów. Czas trwania psychoterapii jest tutaj bardzo różny.
Tutaj wyróżnia się szczególnie nurt systemowy. Ten nurt terapeutyczny skupia się na łączeniu wszystkich elementów naszego życia w całość. Właśnie dlatego uchodzi on za dobry rodzaj terapii dla rodzin, ponieważ efektem naszej pracy jest poznanie wszystkich zależności pomiędzy członkami rodziny. Wyraźnie widać wówczas wzajemne powiązania i efekty tak zwanego „błędnego koła”, czyli sytuacji, które regularnie wywołują konflikty.
Jakie są niektóre z najgorętszych trendów w terapii?
Terapia staje się coraz bardziej popularną opcją dla osób, które nie są zadowolone ze sposobu, w jaki żyją. Szukają różnych sposobów na poprawę siebie i swojego zdrowia psychicznego.
Niektóre z najgorętszych trendów w psychoterapii to:
– Terapia grupowa
– Medytacja
– Terapia sztuką
– Joga
Trzeba jednak podchodzić do nich z bardzo dużym przymrużeniem oka i traktować bardziej w ramach ciekawostki.
Niektóre z najpopularniejszych obecnie terapii
Chociaż obecnie dostępnych jest wiele różnych metod leczenia, najpopularniejsze wydają się te, które stanowią alternatywę dla leków farmaceutycznych. Zabiegi te mogą być stosowane z różnych powodów i mogą oferować korzyści, które są bardziej pożądane niż skutki uboczne tradycyjnych leków.
Istnieje wiele opcji dla osób, które chcą znaleźć odpowiednie dla siebie leczenie. Ci, którzy wcześniej próbowali antydepresantów, wiedzą, jak trudno jest znaleźć coś, co nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych, ale teraz dostępne są również opcje niefarmaceutyczne.
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, patrząc na te zabiegi, jest to, co robią, a czego nie. Niektóre z nich działają tylko na określone objawy, podczas gdy inne mogą w ogóle nie działać. Ważne jest, aby upewnić się, że jesteś świadomy tego, kim jesteś.
Coaching online – czy to w ogóle psychologia?
Coaching online staje się trendem w psychologii ze względu na wygodę, jaką zapewnia i jest dostępny dla osób, których może nie być stać na tradycyjną terapię.
Ludzie coraz częściej zwracają się do trenerów online, aby uzyskać pomoc w zakresie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia, ponieważ często jest to tańsze i wygodniejsze niż tradycyjne sesje terapeutyczne. . Najczęstsze problemy ze zdrowiem psychicznym to depresja, lęk i choroba afektywna dwubiegunowa. Ćwiczenia mogą pomóc złagodzić objawy depresji i lęku poprzez uwalnianie endorfin i zwiększenie poziomu szczęścia. Jest to również znany stabilizator nastroju, który może zmniejszać epizody maniakalne u osób z chorobą afektywną dwubiegunową. Należy jednak pamiętać, że same ćwiczenia nie są lekarstwem na nasz kiepski stan psychiczny.
Z naszej perspektywy taki coaching może być bardzo niebezpieczny. Coach nie jest w stanie zastąpić psychoterapeuty. W związku z tym taka „terapia” może wyrządzić dużo szkód.