Kim można zostać po studiowaniu psychologii?

Psychologia to jedna z nauk które na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo ewoluowały. Dziś, wykształceni psychologowie mogą liczyć na wiele rożnych miejsc pracy, niekoniecznie ściśle związanych z placówkami ochrony zdrowia.

Praca jako psycholog

Po ukończeniu psychologii, można znaleźć zatrudnienie w placówkach pożytku publicznego, takich jak ośrodki opieki społecznej, edukacyjne, organizacje samorządowe czy placówki ochrony zdrowia. Jest to najpopularniejszy kierunek obierany przez absolwentów, ze względu na duże ilości ofert pracy oraz satysfakcję, jaką niesie ze sobą pomoc ludziom potrzebującym. Gminy oraz placówki edukacyjne coraz chętniej podchodzą do profesjonalnej pomocy psychologicznej, ponieważ ułatwia ona komunikację z obywatelami, poprzez zrozumienie ich potrzeb. Praca w placówkach edukacyjnych jest równie ważna, pomaga w prawidłowym rozwoju młodych osób, zapewniając im odpowiednie formy komunikacji z rówieśnikami, a odpowiednia praca z młodym człowiekiem, ułatwi mu naukę. Profesja psychologa szkolnego zyskuje na popularności zarówno w szkołach publicznych jak i prywatnych. Oczywiście, pracę psychologa można również rozpocząć na własnej działalności, samemu dobierając sobie godziny pracy oraz kierunek rozwoju.

Praca w przemyśle i przedsiębiorstwach

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt w polskich firmach nie rozważał zatrudniania psychologów. Dziś, jest to bardzo popularne, a zakres zadań jakie może dostać psycholog jest niezwykle barwny. W IT absolwent psychologii może brać udział w projektowaniu aplikacji tak, by stały się ona dla klienta przejrzyste i przyjazne. Pomaga budować zaufanie klientów, a nawet może tworzyć regulaminy, instrukcje i FAQ w taki sposób, by klienci mogli zdobyć potrzebną do używania programu wiedzę szybko i bez niedomówień. Psycholog może również brać udział w rekrutowaniu i wdrażaniu nowych pracowników, by stworzyć zgrane i wydajne zespoły, znaleźć silne strony kandydata i umieścić go na odpowiednim stanowisku. Warto również zapoznać się z artykułem, w którym opisujemy jak otworzyć gabinet psychologiczny.

Bardzo poszukiwani są również psychologowie którzy pomagają stworzyć przyjazną dla pracownika przestrzeń. Odpowiednie dzielenie pomieszczeń, by pracownik czuł balans między pracą zespołową a własną przestrzenią, dobór kolorów i elementów wystroju, by pomieszczenia były przytulne ale też nie rozpraszały pracownika, to ważne i korzystne dla firmy działanie.

Psycholog sportowy, psycholog biznesu

Praca ze sportowcami i biznesmenami ma ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. Obie te grupy dążą do osiągnięcia sukcesu, poprzez realizację długodystansowego planu. Duża presja społeczna oraz ogólne zmęczenie często powoduje znaczący spadek efektywności. Nie są to jedyne problemy z jakimi muszą sobie radzić takie osoby, a znalezienie rozwiązania oraz odciążenie psychiczne można uzyskać właśnie poprzez pracę z psychologiem. Przez ostatnie lata można zaobserwować znaczący wzrost popularności tego zawodu. Każda profesjonalna drużyna sportowa pracuje z psychologiem sportowym, a duże firmy często zapewniają swoim pracownikom pomoc psychologa biznesu. Jest to bardzo specyficzna specjalizacja, ale oferująca możliwość poznania dziesiątek niezwykle interesujących osób, bardzo dużą satysfakcję oraz niezwykle atrakcyjne wynagrodzenie.

Inne posty