Jak zjednać sobie ludzi, aby zdobyć przyjaciół?

przyjaciele

Jak zjednać sobie ludzi, aby zdobyć przyjaciół?

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia zastanawia się nad tym, w jaki sposób zdobyć przyjaciela. Taka zażyła relacja z drugą osobą jest bardzo potrzebna i może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.

Dale Carnegie i jego książka

Na początku zacznijmy od pewnej książki, która stała się nie bez powodu światowym bestsellerem. Poradnik pod tytułem „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” został napisany dobrych kilkadziesiąt lat temu. Mimo to zawarte w nim rady są tak uniwersalne i sprawdzone, że nawet dziś możemy z lektury wyciągnąć naprawdę wiele.

Przede wszystkim autor zdradzi nam, w jaki sposób powinniśmy poruszać się w świecie relacji międzyludzkich. Jego książkę czyta się dobrze, ponieważ nie zawiera ona jedynie dobrych rad, ale podaje również przykłady z życia autora. Dzięki temu możemy lepiej odnieść się do naszych życiowych sytuacji. Poznamy także zasady, które warto sobie odświeżać przed każdą ważną dla nas rozmową. Dzięki nim bowiem nawiązywanie kontaktów będzie łatwiejsze.

Pamiętaj jednak o tym, że wiedza to jedno, a praktyka to drugie. Na pewno dobrze jest zgłębić treść tej książki, ponieważ każda rada w niej zawarta może okazać się dla nas cenna. Psychologia jest jednak tak rozbudowaną dziedziną, że przeczytanie raptem jednej pozycji nie będzie wystarczające.

Książki można lubić albo i nie, natomiast po tę zdecydowanie sięgnąć warto. Tym bardziej, że cena jest naprawdę atrakcyjna. Naprawdę, ze świecą szukać lepszej pozycji na rynku. Podczas czytania z pewnością zobaczymy, jak osobisty, prawdziwy i aktualny jest to przewodnik. Miejmy jednak na uwadze to, że ta książka to przewodnik po świecie marketingu i sprzedaży. Jeśli swobodne poruszanie się w biznesie nas nie interesuje, to i tak wyciągniemy z niej uniwersalne porady dotyczące zawierania przyjaźni.

READ  Czy jesteś toksycznym człowiekiem?

Jak zdobyć przyjaciela?

Dla części z nas zdobywanie przyjaciół może być proste i oczywiste. Nie każdy jednak umie w odpowiedni sposób rozpocząć rozmowę i prowadzić konwersację. Jest kilka rad, których warto zawsze przestrzegać. Jeśli wpadną nam w nawyk, to kontakty z innymi staną się dla nas prostsze, dzięki czemu nasze życie towarzyskie będzie mogło się ożywić. Pamiętaj jednak, że nawiązywanie dobrych relacji to długi proces, choć czasem zdarza się, że bardzo szybko złapiemy z kimś dobry kontakt. Zbudowanie zaufania jest jednak dość czasochłonne.

Oto techniki, które ułatwią ci znalezienie przyjaciela:

 

  1. Bądź dobrym słuchaczem. Budowanie dobrych relacji polega przede wszystkim na rozmowie. Pokażmy więc naszemu rozmówcy, że to, co ten do nas mówi, jest dla nas ważne. Tak samo dobrą praktyką jest zapamiętywanie imion nowo poznanych osób. Nie bójmy się też zapytać o to, jak ktoś ma na imię. Dobrze jest też samemu przedstawić się na początku rozmowy.
  2. Utrzymuj kontakt. W dobie internetu możemy z łatwością podtrzymywać nasze nowo nawiązane relacje. Możesz na przykład nawiązać do ostatniego spotkania. Dobrze jest wykazać się pamięcią i zapytać o coś, o czym opowiadał nasz rozmówca.
  3. Nie podchodź zbyt emocjonalnie do nowo poznanych ludzi. Nie każda relacja jest dobra. Jeżeli obawiasz się, że osoba, którą poznałeś nie jest taka, za jaką się faktycznie podaje, to nie bój się zerwania takiej relacji.
  4. Miej na uwadze to, jak ważna jest akceptacja. Pamiętaj, że masz czuć się komfortowo w danej relacji. Jeżeli czujesz, że nie możesz być w pełni sobą, to jest to znak, że coś jest nie w porządku. W relacji musicie szanować się wzajemnie. Jeżeli podświadomie czujesz, że jesteś niesłusznie krytykowany za błahe rzeczy, zwróć na to uwagę. Być może jest to aspekt, który da się łatwo naprawić.
  5. Jasno wyrażaj swoje uczucia. Niektórzy mogą nie zrozumieć naszych intencji, jeżeli będziemy zbyt zamknięci. Przy nawiązywaniu relacji musimy być klarowni i otwarci na drugiego człowieka. W ten sposób będzie nam łatwiej o nawiązanie nowych kontaktów. Szczerość i otwartość są absolutnie niezbędne.
READ  Jak panować nad emocjami?

Jak widać czasem warto być bezpośrednim. Musimy nastawić się na to, że trzeba będzie się otworzyć i pokazywać własne emocje. To właśnie one budują przyjaźń i tylko w taki sposób zyskamy nowych przyjaciół.

Wychodź z domu!

Choć znajomości internetowe zawiera się szybko i przyjemnie, to jednak poznawanie ludzi na żywo daje nam większe możliwości. Przede wszystkim możemy obserwować mimikę twarzy danej osoby, wyczuć, czy ta nie próbuje nas okłamać czy oszukać. Poza tym będąc na zewnątrz możemy wspólnie wykonywać różne aktywności.

Jeżeli nie wiesz, gdzie możesz poznać nowe osoby, to podstawowym krokiem będzie zapisanie się do klubu lub kółka, które cię interesuje. Może być to sekcja sportowa, artystyczna, cokolwiek, co tylko sprawia ci przyjemność. Nie jest tajemnicą, że najłatwiej jest rozmawiać z osobami, z którymi mamy podobne zainteresowania. W ten sposób możemy szybko znaleźć temat do rozmów. To również dobry sposób na wspólne spędzanie czasu.

Może być tak, że nie masz żadnego konkretnego hobby. Nie martw się, zawsze możesz jakiegoś poszukać. Wczuj się w siebie, zastanów nad tym, o czym zawsze marzyłeś albo po prostu pomyśl, co mogłoby sprawić ci przyjemność. Być może nie trafisz za pierwszym razem, ale to nic. Nie zrażaj się i próbuj dalej. Sprawdź, jakie rzeczy oferuje ci twoja okolica. Na pewno znajdzie się coś, co przypadnie ci do gustu.

Warto mieć ciekawe zainteresowania, ponieważ w ten sposób będziemy mieli o czym opowiadać nowo poznanym ludziom. Osoby, które mają swoje pasje są w oczach innych ludzi bardziej interesujący. Natomiast nie możemy wyjść przy tym na człowieka zadufanego w sobie. Po prostu mówmy o tym, co robimy i czym się fascynujemy, ale bez zbytniego przechwalania się. Aczkolwiek pochwalić się jakimś osiągnięciem zawsze warto!

READ  Typy kłamstw i jak ich unikać?

Uśmiechaj się i bądź pozytywny

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile może zdziałać zwykły uśmiech. Nie chodzi oczywiście o to, żeby udawać szczęśliwego nawet wówczas, gdy jesteśmy w rzeczywistości smutni. Natomiast uśmiech jest czymś co przyciąga, przełamuje bariery i buduje pozytywną atmosferę. Tak naprawdę dodanie radosnego uśmiechu do zwykłego „dzień dobry” potrafi zdziałać bardzo dużo. Nasz rozmówca od razu poczuje, że jesteśmy do niego pozytywnie nastawieni, co jest bardzo ważne.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co zrobić, aby nawiązać nowe znajomości. Daj sobie czas, nie rób niczego na siłę, z rozwagą dobieraj sobie znajomych. Z czasem zobaczysz, że w twoim otoczeniu znajdują się wartościowe osoby. Być może od dawna mieliśmy je „pod ręką”, ale nie byliśmy tego świadomi?

Inne posty