Wybierając psychoterapeutę, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. W tym artykule dowiesz się, jakie cechy powinien posiadać dobry terapeuta, jakie szkolenia są mu potrzebne, jakimi certyfikatami powinien się posługiwać oraz jak wybrać terapeutę, który rozumie twoje doświadczenia życiowe i wreszcie na jakie znaki ostrzegawcze należy zwracać uwagę podczas pierwszej sesji. Niezależnie od tego, czy rozważasz psychoterapię indywidualną czy grupową, jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Poniżej wymieniono niektóre z najważniejszych czynników, którymi należy się kierować przy wyborze terapeuty.
Psychoterapeuta – odpowiednie kwalifikacje dobrego psychologa
Jest wiele cech, których należy szukać u psychoterapeuty. Jedną z najważniejszych jest zainteresowanie ludzkim zachowaniem i psychologią. Używanie odpowiednich pytań do prowadzenia sesji terapeutycznych może mieć duży wpływ na ich powodzenie. Psychoterapeuci, którzy interesują się ludzkim zachowaniem i psychologią, są lepiej przygotowani do pomagania klientom w pokonywaniu ich wyzwań. W tym artykule omówimy niektóre z tych cech. Przy wyborze psychoterapeuty warto wziąć pod uwagę wszystkie z nich.
Jeśli psychoterapeuta pracuje w zróżnicowanej praktyce, powinieneś być w stanie stwierdzić, czy jest on profesjonalistą w dziedzinie wielokulturowości. Psychoterapia wymaga od terapeutów wrażliwości na wartości kulturowe i umiejętności rozpoznawania, w jaki sposób mogą one wpływać na leczenie klienta. Terapeuta powinien także znać różne praktyki w kulturze pacjenta, w tym tradycje i praktyki religijne. Dobrze wyszkolony terapeuta powinien szanować poufność i dbać o to, by terapeuta pozostał przyjazny i wrażliwy, zachowując jednocześnie swoje granice i profesjonalizm.
Dobrzy terapeuci muszą uważnie słuchać swoich klientów i odzwierciedlać to, co słyszą. Muszą być zainteresowani problemami klienta i okazywać mu szczere zainteresowanie. Powinien czuć się swobodnie, otwierając się przed klientem i nie przyjmować pozycji obronnej w obliczu krytyki. Psychoterapeuta musi być zainteresowany rozwojem klienta. Nie powinien się nudzić podczas sesji i powinien być gotowy do pracy nad trudnościami klienta.
Ważne jest, aby wybrać terapeutę, który rozumie typ osoby, której chce pomóc. Dobry psychoterapeuta weźmie pod uwagę typ osobowości i etap leczenia. Nie ma sensu mieć najlepszego wglądu, jeśli nie jest on odpowiednio odebrany. Skuteczny terapeuta będzie potrafił ocenić, w jaki sposób pacjent przetwarza informacje, i zauważyć, w jakich momentach informacja zwrotna jest najbardziej skuteczna. To wszystko są cechy, których należy szukać u psychoterapeuty.
Wykształcenie psychoterapeutyczne i szkolenia z psychoterapii
Aby zostać licencjonowanym psychoterapeutą, wymagany jest stopień magistra psychologii. Szkolenie w tym zawodzie obejmuje teoretyczne i praktyczne podejście do leczenia chorób psychicznych. Psychoterapeuci zazwyczaj rozpoczynają swoją karierę w szpitalach. Po ukończeniu szkolenia niektórzy kontynuują karierę w psychologii klinicznej, specjalizując się w takich dziedzinach, jak trauma w dzieciństwie, trudności w nauce i choroby przewlekłe. Inną popularną opcją dla stażystów poszukujących szerszego zakresu doświadczenia są uczelniane ośrodki doradcze.
Po ukończeniu wymaganych kursów absolwent może ubiegać się o licencję psychoterapeuty. Licencjonowany kliniczny pracownik socjalny musi odbyć 2000 godzin superwizji w kontakcie z klientem. Licencja ta pozwala terapeucie na otwarcie własnej praktyki. Psychoterapeuta z licencją musi jednak ukończyć kursy doskonalenia zawodowego, aby zachować licencję. Brakuje psychoterapeutów z licencją, więc proces ten jest bardziej skomplikowany.
Licencjonowani psychologowie i psychiatrzy mają podobne wymagania szkoleniowe, aby zostać psychoterapeutą, ale mogą specjalizować się w pewnych dziedzinach. Psychologowie słuchają klientów i mogą również przeprowadzać testy diagnostyczne lub diagnozować trudności w nauce. Psychiatra może również przepisywać leki. Cotygodniowe wizyty nie wymagają jednak posiadania doktoratu. W niektórych specjalnościach wymagany jest lekarz medycyny. Aby móc wykonywać zawód psychologa, należy ukończyć studia licencjackie z zakresu pracy socjalnej. Następnie należy ukończyć studia magisterskie z zakresu psychologii lub pracy socjalnej.
Po uzyskaniu dyplomu należy odbyć staż lub praktykę w ośrodku klinicznym. Będziesz wtedy musiał prowadzić sesje terapeutyczne z prawdziwymi klientami, aby zdobyć praktyczne doświadczenie. Często ukończenie studiów psychologicznych jest minimalnym wymogiem, aby zostać licencjonowanym psychoterapeutą. Jednak niektóre rodzaje psychologów mogą wymagać dodatkowego poziomu wykształcenia. Na przykład psychologowie szkolni mogą potrzebować tytułu specjalisty w dziedzinie edukacji i odbyć staż pod nadzorem trwający co najmniej 1000 godzin.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze terapeuty – czy terapeuta posiada odpowiednie kwalifikacje?
Przy szukaniu terapeuty ważnym czynnikiem jest doświadczenie. Terapeuta z dużym doświadczeniem w leczeniu konkretnych problemów może zapewnić lepszy wgląd i wiedzę na temat omawianych kwestii. W niektórych przypadkach może być potrzebny terapeuta specjalizujący się w konkretnym zagadnieniu, np. traumie lub PTSD. Warto też poznać orientację terapeutów w leczeniu, ponieważ może ona wpłynąć na sposób, w jaki odnoszą się do pacjenta, oraz na czas trwania terapii.
Pomimo że nie ma uniwersalnego przewodnika, jak znaleźć terapeutę, coraz więcej organizacji pozarządowych i firm cyfrowych specjalizuje się w pomaganiu osobom kolorowym w znalezieniu terapeutów wrażliwych kulturowo. Są oni świadomi światopoglądu i różnorodności, a także przeszkoleni w nawiązywaniu kontaktów z różnymi typami klientów. Założyciele tych organizacji twierdzą, że choć zapotrzebowanie na usługi wrażliwe kulturowo istniało od zawsze, to wzrosło w związku z pandemią w 2016 roku i rasowymi rozrachunkami po zastrzeleniu policjanta z Minneapolis George’a Floyda.
Wybierając terapeutę, należy pamiętać, że doświadczenie i osobowość są ważne. W psychoterapii terapeuci uczą się o swoich klientach, obserwując ich przez kilka miesięcy. Pozwala im to interpretować wzorce i myśli klientów, a w efekcie – decydować o sukcesie. Wykorzystanie technologii do kojarzenia klientów z terapeutami może znacznie uprościć ten proces. Najlepszym sposobem na znalezienie terapeuty, który rozumie twoje doświadczenia życiowe, jest rozpoczęcie poszukiwań terapeutów, którzy mają takie samo pochodzenie lub przynależność etniczną. Kilka baz danych pomoże Ci zawęzić zakres poszukiwań według pochodzenia etnicznego, orientacji seksualnej, niepełnosprawności i innych cech. Na przykład, Association of Black Psychologists i American Psychiatric Societies posiadają bazy danych z listami terapeutów o różnym pochodzeniu etnicznym.
Znaki ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę podczas pierwszych sesji z psychoterapeutą
Terapeuta nie wydaje się słuchać pacjenta. Ciągle odbiera telefon i nie zwraca uwagi na to, co masz do powiedzenia. Terapeuta wydaje się obojętny na twoją kulturę lub duchowość i próbuje ci je narzucić. Terapeuta jest nadmiernie emocjonalny i bez twojej zgody wpycha cię w emocjonalnie wrażliwe wspomnienia i uczucia. Mówi skomplikowanym językiem psychobełkotliwym, nie pytając cię o zgodę.
Podczas kilku pierwszych sesji z psychoterapeutą możesz być zmuszony tłumaczyć się bardziej niż zwykle. Na przykład terapeuta może nie rozumieć, dlaczego jesteś smutny z powodu sałaty. Kiedy opowiesz swoją historię, terapeuta zrozumie ważniejsze znaczenie, jakie kryje się za sałatą. Poza tym prawdopodobnie zyskasz sympatię terapeuty, gdy zrozumie on głębsze znaczenie kryjące się za sałatą.
Jeśli nie można na tobie polegać, powinieneś rozważyć innego terapeutę. Ta osoba nie potraktowała twoich potrzeb priorytetowo i nie poświęciła się twojej opiece. Jeśli nie możesz polegać na tym, że terapeuta będzie punktualnie przychodził na sesje, spróbuj innego. Jeśli jednak okaże się, że jest on nieczuły, czas poszukać innego terapeuty. Jeśli czujesz się jak kiepski kandydat, być może będziesz musiał poszukać innego.
Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze czujesz się w towarzystwie swojego terapeuty, spróbuj zadać mu kilka pytań, aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Psychoterapeuci powinni posiadać wiedzę na temat twojego zdrowia psychicznego i być pewni siebie w swoim podejściu. Powinni wsłuchiwać się w Twoje potrzeby i prowadzić Cię w pozytywny sposób. W przeciwnym razie terapeuta będzie mówił o twoich problemach. Ale powinieneś też wiedzieć, że niektórzy terapeuci mają tendencję do traktowania cię w sposób przypadkowy.
Zmiana terapeuty – oszczędź czas i pieniądze
Zmiana psychoterapeuty jest czymś, co niektórzy muszą zrobić z różnych powodów. Dla niektórych może to być proces niekomfortowy, a dla innych jest to najlepsze rozwiązanie, by poradzić sobie z emocjonalnym niepokojem, który wiąże się ze zmianą. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego obecnego terapeuty i rozważasz zmianę iż staję się co do ciebie apatyczny (sprawdz czym jest apatia), przed podjęciem decyzji powinieneś wiedzieć o tym procesie kilka rzeczy. Zmiana terapeuty nie jest zabiegiem zagrażającym życiu, ale należy pamiętać, że może to być proces stresujący.
Po pierwsze, należy wiedzieć, że relacja z psychoterapeutą różni się od przyjaźni. Zdarza się, że ludzie nie lubią się ze swoim terapeutą, a inni mogą odczuwać jego krytykę lub osąd. To samo dotyczy zbytniego zbliżenia się do terapeuty. Bliskie relacje wymagają stałego kontaktu, a dobra praca wymaga silnych granic. Jeśli uważasz, że twój terapeuta jest nieprofesjonalny, czas go zmienić.
Zmiana terapeuty to zobowiązanie emocjonalne i finansowe, więc powinieneś dokładnie rozważyć swoje preferencje. Dobrym pomysłem jest także sporządzenie krótkiej listy kilku terapeutów i skontaktowanie się z nimi w celu odbycia bezpłatnej konsultacji. Otwarta, szczera rozmowa z nowym terapeutą sprawi, że proces ten będzie mniej stresujący. Pamiętaj, aby zadać nowemu terapeucie wiele pytań i omówić korzyści i wady pracy z każdym z nich.
Poza powodami wymienionymi powyżej, możesz być zmuszony do zmiany terapeuty, jeśli chemia między tobą a twoim guru nie działa. Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik powodzenia terapii wynosi około 85%. Jednak 15% osób korzystających z terapii nie dostrzega żadnych postępów. Powodem tego są często niechęć pacjentów do współpracy lub brak porozumienia między terapeutą a pacjentem. Zdarzają się też przypadki, kiedy najlepiej jest zmienić terapeutę