Stres towarzyszy nam od zarania dziejów. Istnieje wiele rodzajów stresu, których doświadczają ludzie: sytuacyjny, związany z czasem oraz psychiczno-duchowy. Aby zrozumieć, jak radzić sobie z tymi rodzajami stresu, musimy poznać różnice między nimi. Problem stresu dotyczy każdego. Stres jest szkodliwy, a zbyt duża ilość stresu w twoim życiu może być wyniszczająca. Przyjrzyjmy się głównym rodzajom stresu. Czym jest stres? Jakie skutki niesie ze sobą nadmierny stres? I wreszcie jakie są sposoby na stres? Omówimy ich wpływ oraz poznajmy techniki radzenia sobie ze stresem, przydatne w życiu codziennym. Przeczytaj i mobilizuj się do codziennej walki ze stresem . Oto kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z każdym rodzajem stresu:
Jak radzić sobie ze stresem sytuacyjnym?
Stres sytuacyjny występuje wtedy, gdy dana osoba nie może kontrolować danej sytuacji i dlatego reaguje emocjonalnie. Następuje zwiększenie wydzielania hormonu stresu. Może to być konflikt, kryzys, utrata statusu lub akceptacji, a nawet coś tak prozaicznego jak egzamin szkolny czy spóźnienie. Choć stres sytuacyjny jest zjawiskiem normalnym, jego objawy nie są takie same u wszystkich. Rozpoznanie objawów stresu sytuacyjnego może pomóc w kontrolowaniu sposobu radzenia sobie z nim. Poniżej podajemy kilka sposobów na jego rozpoznanie. Oto pięć najczęstszych oznak stresu sytuacyjnego:
Ważne, aby rozpoznać sygnały, które nadaje twoje ciało, gdy znajdujesz się pod presją. Choć większości czynników stresogennych nie da się uniknąć, sytuacje, które wywołują stres, można wyeliminować. Osoby świadome siebie są w stanie rozpoznać emocjonalne i fizyczne objawy stresu i nauczyć się radzić sobie z nimi w odpowiedni sposób. Pozytywny obraz siebie może pomóc w radzeniu sobie ze stresem sytuacyjnym. Można także rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy terapeuty. Ważne jest, aby pamiętać, że jedynym sposobem na pokonanie stresu jest uzyskanie samoświadomości.
Przedziwny stres jest normalny, ale może być trudny do pokonania. W takiej sytuacji często włącza się reakcja „walcz lub uciekaj”. Można ją jednak ograniczyć, rozwijając inteligencję emocjonalną. Osoby inteligentne emocjonalnie potrafią rozpoznawać symptomy stresu i zapobiegać stresującym sytuacjom. Potrafią też przygotować się na sytuacje stresowe. Mogą wykorzystać zdobyte informacje, aby przygotować się do sytuacji i zminimalizować jej skutki, tym samym zmniejszyć stres. Możesz nawet nauczyć się rozpoznawać, kiedy jesteś nadmiernie niespokojny i odpowiednio reagować.
Wywiad dotyczący stresu sytuacyjnego może wydawać się niekonwencjonalny, ale może dać osobie przeprowadzającej wywiad jasny obraz Twojego charakteru. Może pomóc w określeniu Twojego temperamentu, umiejętności rozumowania i zdolności do dobrej współpracy z innymi. Może także pomóc w określeniu, czy kandydat nadaje się do pracy w warunkach wysokiego stresu, np. w kontaktach z ludźmi lub wymagającej odpowiedzialności. Jeśli chcesz rozwinąć umiejętności i pewność siebie w ćwiczeniu odporności na stres; kurs online może ci w tym pomóc.
Jak radzić sobie ze stresem wynikającym z presji czasu
Istnieje kilka różnych rodzajów stresu, ale stres czasowy jest jednym z najbardziej powszechnych. Gdy brakuje nam czasu, martwimy się, że nie zdążymy zrobić wszystkich rzeczy, które powinniśmy zrobić. Obawiamy się, że nie dotrzymamy terminów lub nie skończymy wszystkiego. Wywołuje to prawdziwy lęk przed porażką. Aby przezwyciężyć ten stres, warto nauczyć się zarządzania czasem. Listy rzeczy do zrobienia i programy działania mogą pomóc w zarządzaniu wieloma projektami jednocześnie.
Innym rodzajem stresu czasowego jest stres antycypacyjny. Jest on spowodowany obawami o przyszłość, np. o to, czy uda nam się ukończyć projekt lub czy otrzymamy awans. Może być też związany z rzeczami, o które niedawno się kłóciliśmy. Może też być związany z małżeństwem lub karierą. Ludzie, którzy odczuwają stres antycypacyjny, często starają się go ukryć.
Oprócz tego, że presja czasu wpływa na wydajność pracy, może również wpływać na zachowania altruistyczne. Badania wykazały, że seminarzyści, którzy się spieszyli, rzadziej pomagali człowiekowi w potrzebie. Metaanaliza badań dotyczących wpływu presji czasu na lekarzy wykazała umiarkowany wpływ na ich wyniki. Presja czasu ma również wpływ na pacjentów. Wpływa ona na bezpieczeństwo, jakość i czynniki organizacyjne, a nawet może mieć negatywny wpływ na wyniki leczenia pacjentów. Na szczęście istnieje wiele sposobów na złagodzenie presji czasu i poprawę wyników leczenia pacjentów.
Radzenie sobie ze stresem związanym z czasem to także dobry sposób na poprawę jakości życia. Kiedy czujesz się pewny swoich umiejętności i możliwości, jesteś w stanie poradzić sobie z różnymi sytuacjami, które powodują u Ciebie stres. Na przykład pewność siebie zwiększa zdolność radzenia sobie ze stresem, podczas gdy niska samoocena może sprawiać, że czujesz się tak, jakbyś miał niewielką kontrolę nad swoim życiem i był zależny od okoliczności. Ostatecznie chodzi o zrównoważenie wymagań twojego życia. Warto tu pomyśleć o pół godzinie dziennie medytacji, masażu, jak i aktywności fizycznej, które pomogą zmobilizować układ nerwowy do łagodniejszej reakcji organizmu na nadmierną ilość stresu. Równie dobrymi, choć prostymi pomysłami, są ciepła kąpiel czy zwyczaj kładzenia się spać wcześniej. Dzięki 7-8 godzin snu nauczysz swój organizm lepszej walki z obciążeniami wywołującymi stres.
Jak radzić sobie ze stresem psychiczno-duchowym
Jednym z rodzajów terapii stresu psychologicznego lub emocjonalnego jest terapia psychiczno-duchowa. Psycho-duchowe leczenie stresu polega na dodaniu elementu psychologicznego do praktyk duchowych. Celem jest wyeliminowanie negatywnych cech, które są szkodliwe dla dobrostanu psychicznego danej osoby, i rozwinięcie ogólnej siły psychicznej. Podczas gdy praktyka psychosyntezy skupia się na rozwoju osoby, psychoduchowa terapia stresu pomaga pacjentom określić ich wewnętrzne mocne strony i rozwinąć pozytywne cechy psychiczne.
Stres psychoduchowy jest wywoływany przez różne czynniki, w tym zmiany środowiskowe i osobiste. Stres fizyczny może być spowodowany intensywną pracą fizyczną, hałasem, chorobą lub narażeniem na zanieczyszczenia środowiska. Stres psychospołeczny może być wynikiem problemów w związku, problemów finansowych lub braku środków potrzebnych do przeżycia. Stres psychiczno-duchowy wynika z kryzysu wartości lub znaczenia i może być spowodowany brakiem zgody z podstawowymi przekonaniami duchowymi. Źródło stresu może wiązać się z problemami rodzinnymi, nową pracą lub śmiercią bliskiej osoby.
Stres psychiczno-duchowy wywołuje u ludzi reakcje fizyczne, emocjonalne i psychologiczne. W rzeczywistości skutki stresu psychiczno-duchowego mogą być równie szkodliwe jak stres fizyczny. Stosowane przez człowieka mechanizmy radzenia sobie z nim mogą być nieadekwatne do sytuacji. Objawy stresu psychiczno-duchowego mogą obejmować depresję, lęk lub oba te stany. Jeśli ten rodzaj stresu jest wystarczająco silny, może prowadzić do chorób zagrażających życiu.
Badania wykazały, że duchowość może pomóc osobom radzić sobie ze stresem traumatycznym, takim jak wykorzystywanie dzieci, wykorzystywanie seksualne lub starzenie się. Uważa się, że duchowość zmniejsza szkodliwy wpływ stresu traumatycznego na nasze zdrowie psychiczne. Takie podejście jest korzystne dla osób, które uznają, że są uduchowione. Pomaga ono także młodzieży z systemu opieki zastępczej w przezwyciężaniu różnic w zakresie zdrowia psychicznego. Należy zauważyć, że stres psychiczno-duchowy i zdrowie psychiczne są ze sobą ściśle powiązane.
Stres przewlekły – skuteczne sposoby walki ze stresem
Podczas gdy krótkoterminowe skutki ostrego stresu mogą być odczuwane natychmiast, skutki stresu przewlekłego mogą się kumulować przez dłuższy czas. Stres przewlekły wpływa na praktycznie każdy system w organizmie, tworząc stan ciągłego pobudzenia fizjologicznego. Chociaż ostry stres jest powszechną reakcją na krótkotrwałe sytuacje, może on powodować wiele fizycznych i psychologicznych skutków, które utrudniają codzienne życie. Dlatego właśnie dogłębne zrozumienie stresu przewlekłego jest niezbędne w jego leczeniu.
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze stresem przewlekłym. Na przykład poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia; można również szukać pomocy medycznej. Wizyta u lekarza może zapewnić specjalistyczną poradę i wsparcie. Ostatecznie lekarz pomoże ustalić, czy w przypadku przewlekłego stresu potrzebne jest leczenie. Chroniczny stres może prowadzić do depresji. Jeśli pacjent ma myśli samobójcze lub zażywa narkotyki, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza. Niczego nie wolno bagatelizować. Nawet niewielki stres może prowadzić do przewlekłych skutków na całe życie, w tym depresji, chorób układu krążenia, a nawet samobójstwa.
Jeśli przyczyna Twojego stresu nie jest jasna, możesz cierpieć na zaburzenie znane jako zespół ostrego stresu. Z drugiej strony, stres przewlekły jest spowodowany długotrwałym narażeniem na określoną sytuację. Organizm nie potrafi odróżnić prawdziwego zagrożenia od fałszywego, więc reaguje w ten sam sposób na oba. W rezultacie organizm reaguje wytwarzaniem wysokiego poziomu kortyzolu i adrenaliny. Poty, kołatanie serca, osłabienie, wahania nastrojów to tylko kilka objawów stresu.
Bez względu na to, czy przyczyna jest osobista czy środowiskowa, przewlekły stres może być szkodliwy dla zdrowia. Badania wykazują, że przewlekły stres może powodować wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i uszkodzenia tkanki mięśniowej. Może on nawet wpływać na stan psychiczny. Przewlekły stres może również prowadzić do bezsenności, depresji, paraliżu sennego a nawet chorób serca. Jeśli czujesz się beznadziejnie i przytłoczony, być może cierpisz z powodu przewlekłego stresu. I choć ten rodzaj stresu nie zawsze jest oczywisty, jego długotrwałe skutki mogą być znaczące.
Na szczęście przewlekły stres można ograniczyć, zmniejszając narażenie na stresujące sytuacje i opracowując strategie radzenia sobie z nimi. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z przewlekłym stresem jest zidentyfikowanie czynników wywołujących stres. Najlepiej jest zidentyfikować sytuacje lub osoby, które wywołują objawy, i unikać ich. Można także porozmawiać z bliskimi o swoich problemach, aby pomóc im w uzyskaniu wsparcia. Te działania w znacznym stopniu przyczynią się do zmniejszenia poziomu stresu.