Dlaczego ludzie biorą kredyty?

Badania statystyczne pokazują, że w Polsce blisko połowa obywateli spłaca pożyczki i kredyty. Wśród nich, najwięcej bo 30% stanowią pożyczki na zakup sprzętu AGD i RTV. Jeszcze dwie dekady temu Polacy stosunkowo rzadko pożyczali pieniądze i najczęściej zwracali się o pomoc do rodziny i przyjaciół. Dzisiaj posiadanie pożyczek nikogo już nie dziwi. Zastanawiające są jednak powody, dla których Polacy tak chętnie się zadłużają.

Na jakie cele pożyczane są pieniądze?

Jeśli chodzi o osoby indywidualne to największe kredyty wiążą się z zakupem mieszkań i domów, bo przy tej okazji właśnie zaciągane są kredyty hipoteczne. Są to duże zobowiązania przewidziane na długi okres spłaty. Jednocześnie kredyty hipoteczne uważane są za jedne  z najbardziej bezpiecznych a ich uzyskanie wiąże się z posiadaniem zdolności kredytowej. Oprócz tego Polacy pożyczają pieniądze na cele konsumpcyjne i wtedy kupują meble, telewizory czy wycieczki. Dość często pożyczki wymuszane są przez trudne i nagłe zdarzenia takie jak straty związane z żywiołami, leczenie czy awarie domowe.

Dlaczego ludzie zaciągają pożyczki na cele konsumpcyjne?

Specjaliści od finansów przestrzegają przed przesadnym pożyczaniem pieniędzy na cele konsumpcyjne. Chodzi o kupowanie na kredyt rzeczy i usług, które nie są niezbędne do życia i na które w normalnej sytuacji można odłożyć pieniądze. Przykładem takich dóbr konsumpcyjnych mogą być: biżuteria, komputery, gadżety elektroniczne, drogie ubrania. Nabywając je na kredyt zawsze trzeba liczyć się z tym, że będą one kosztowały drożej. Podobnie jest z usługami takimi jak organizacja wesela, pobyt w SPA czy zabiegi medycyny estetycznej. Często też z lenistwa (zobacz, jak pokonać lenistwo). Łatwiej jest iść i kupić niż zarobić na dane dobro. Zasadniczy problem osób, które nabywają dobra finansując je kredytem, polega na tym, że nie potrafią one odraczać przyjemności. Takie osoby chcą mieć coś teraz, natychmiast a dopiero później zastanawiają się skąd wziąć pieniądze na spłatę. To właśnie takie zakupy często powodują wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

Brak asertywności i kompleksy

Nie brakuje osób, które nierozsądnie zadłużają się, bo nie chcą być gorsi od innych. Kupują na kredyt dobry samochód bo sąsiad właśnie nabył nowszy model. Robią na kredyt duże i wystawne wesele w obawie przed tym, że rodzina może stwierdzić, że nie stać ich na przyjęcie. Zdarza się, że za pożyczki ratalne urządzane są święta oraz finansowane wyjazdy do ciepłych krajów. Osoby, które tak postępują chcą uparcie tworzyć iluzję zaradności, pragną przekonać otoczenie, że dobrze sobie radzą. Wzięcie kredytu skutkuje nieprawdziwym poczuciem kontrolowania swojego życia. Nie brakuje też osób, które z pomocą kredytów żyją na wysokim poziomie na pokaz, ale tylko na zewnątrz. Czesto mają z tym problem megalomani, którzy nie umieją sobie poradzić, z tym że mogą mieć czegoś mniej lub gorszej jakości. Cena tego jest taka, że w zaciszu domu często muszą skrajnie oszczędzać na wszystkim, nawet na jedzeniu.

Wzorce rodzinne

Okazuje się, że osoby, które pochodzą z domów, gdzie często pożyczało się pieniądze same również korzystają z kredytów. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku dzieci osób, które zawsze starały się gospodarować tym, co mają. Gdy dorosną również powielają model wyniesiony z domu i starają się unikać zadłużenia.

Inne posty