Dlaczego etiologia jest tym, czym jest?

Dlaczego etiologia choroby jest tym, czym jest? Wokół tego pytania krąży kilka mitów. W tym artykule wyjaśnimy różnicę między Przyczyną a Etiologią. Dowiedz się więcej o mitach na temat Przyczyny i Etiologii. Możesz wykorzystać te informacje, zaczerpnięte ze słownika medycznego, aby dowiedzieć się, skąd się wzięła dana choroba. Zacznijmy od pierwszego z nich. Odnosi się ona do historii, która mówi, dlaczego coś jest takie, jakie jest. Większość mitów i legend to przykłady tego typu procesu opowieści.

Przyczynowość a etiologia – co mówi nauka

W społeczności naukowej terminy „przyczynowość” i „etiologia” są często używane zamiennie. Podczas gdy patofizjologia opisuje przejawy choroby, etiologia zajmuje się przyczynami tej choroby oraz czynnikami, które przyczyniają się do rozwoju objawów. Im bardziej jednoznaczny jest dany związek, tym mniejsze są szanse na wystąpienie MUCMI, czyli wzajemnie niewykrytej przyczynowości.

W epidemiologii rozróżnia się asocjację i korelację statystyczną. W niektórych przypadkach zdarzenia występują razem wyłącznie z powodu przypadku, tendencyjności lub pomyłki. Najsilniejszym dowodem na etiologię są dowody empiryczne dotyczące interwencji. W niektórych przypadkach konkretne mechanizmy przyczynowo-skutkowe są znane, ale jeszcze nie ustalone. Jednak w przypadku wielu chorób przewlekłych istnieje wiele powiązań epidemiologicznych i czynników ryzyka. Dlatego najlepszym podejściem do ustalenia przyczyny choroby jest wykorzystanie danych z kilku różnych źródeł.

Ekspert medyczny może potwierdzić przyczyny choroby, ale nie może powiedzieć, dlaczego jego zdaniem narażenie na pewien związek chemiczny wywołało objawy. W takich przypadkach może on jedynie spekulować lub wyciągać wnioski, nie przyznając się do odpowiedzialności. Ekspertowi powoda można jednak pozwolić na wprowadzenie nienaukowych spekulacji na poparcie swojej sprawy, które mogą być wykorzystane do obwiniania drugiej strony.

READ  Arteterapia - Korzyści wynikające z terapii sztuką

Przyczyny chorób

Astma jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, które przenoszą powietrze do i z płuc. Objawy astmy to obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, zwężenie mięśni i nagromadzenie śluzu w drogach oddechowych. Powoduje to zwężenie dróg oddechowych, co utrudnia oddychanie. Do typowych objawów astmy należą duszności, świszczący oddech i ból w klatce piersiowej. Astma może pojawić się ponownie po wielu latach.

Astma jest chorobą zmienną, która może występować u różnych osób, a nawet w tej samej rodzinie. Objawy mogą pojawiać się i znikać w remisji oraz postępować w czasie. Taki przebieg jest znany jako naturalna historia astmy. Utrzymywanie się objawów wiąże się z postępującym pogorszeniem czynności płuc. Astma jest często oporna na leczenie. Dlatego konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny astmy i ustalenie najskuteczniejszego sposobu leczenia.

Do czynników wyzwalających astmę należą: zimne powietrze, silne pobudzenie emocjonalne i wysiłek fizyczny. Niektóre leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą wywołać atak astmy. Lekarz może przepisać pacjentowi z astmą inne leki, w tym beta-blokery i wziewne kortykosteroidy. Leki te nie wyleczą astmy, ale pomogą kontrolować jej objawy. W niektórych przypadkach, domowe sposoby leczenia objawów astmy mogą być stosowane jako pierwsza linia obrony.

Ale astma jest najczęstszą chorobą wieku dziecięcego w Stanach Zjednoczonych, nieproporcjonalnie często dotyka ludzi kolorowych. Ludzie pochodzenia portorykańskiego i rdzennego mają większe ryzyko zachorowania na astmę. Ponadto, osoby o innym kolorze skóry niż biały mają większą liczbę ataków astmy, ciężkich ataków astmy i zgonów z powodu astmy niż osoby pochodzenia europejskiego lub kaukaskiego. Te dysproporcje są wynikiem złożonej kombinacji czynników. Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby leczenia i rozwiązania.

Niektóre czynniki wyzwalające mogą być nasilone przez środowisko, w którym żyje dana osoba. Dym tytoniowy, alkohol, kokaina i inne narkotyki mogą nasilać objawy astmy. Nawet opary i pył z różnych miejsc pracy mogą wywołać atak astmy. Jeśli czynniki wywołujące astmę nie zostaną odpowiednio potraktowane, objawy mogą przejść w poważniejsze stadium, wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. Niektórzy ludzie mogą nawet mieć atak astmy, jeśli są zdenerwowani emocjonalnie.

READ  Jak manipulować manipulatorem

Przyczyny choroby w świetle nauki

Nauka medyczna od dawna spiera się o przyczyny chorób. Najprostsza definicja mówi, że choroba jest wywoływana przez czynnik obecny w organizmie. Pasteur i Koch zaproponowali, że czynnik chorobotwórczy jest jedyną konieczną przyczyną, co oznacza, że choroba nie może się rozwinąć bez narażenia na jego działanie. Niemniej jednak te dwa poglądy nie wykluczają się wzajemnie. W niniejszym artykule wyjaśniamy różnice między nimi. Przyjrzymy się również bardziej szczegółowo związkowi między przyczyną a skutkiem.

Współcześni epidemiolodzy w dużym stopniu opierają się na koncepcji choroby wieloczynnikowej. Teoria ta zakłada, że choroba ma wiele przyczyn, które współdziałają ze sobą w celu jej zainicjowania. Istnieją różne modele teoretyczne służące opracowaniu takich modeli, w tym model wystarczających przyczyn składowych i teoria społeczno-ekologiczna. Teorie te są przydatne z różnych względów. Na przykład w przypadku choroby X mogą istnieć trzy czynniki – A, B i C. Każda z tych przyczyn może być przyczyną choroby.

Mity etiologiczne – jak mit może stworzyć państwo

Mity etiologiczne to opowieści, które podają symboliczne wyjaśnienia osobliwych wydarzeń, zwyczajów i cech natury. Na przykład w mitologii greckiej kolor skóry człowieka przypisuje się jego kontaktowi ze słońcem, a nosorożec stracił sierść po wskoczeniu do wody po tym, jak stanął w ogniu. Inne przykłady opowieści etiologicznych dotyczą stworzenia świata, pochodzenia religii i wojny.

Mit etiologiczny wyjaśnia pochodzenie praktyk kultowych, zjawisk naturalnych i nazw własnych. Na przykład Wergiliusz twierdzi, że Rzymianie wywodzą się od Eneasza – mit ten wyjaśnia pochodzenie rodu Julianów i narodziny Augusta Cezara. Niektóre mity etiologiczne są bardziej złożone niż inne, ale mimo to są interesujące w badaniu. I nawet jeśli potrafimy określić ich pochodzenie z dość dużą dozą pewności, warto poznać mity, które kryją się za etiologią różnych ras.

READ  Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - jak sobie z nimi radzić?

Starożytne mity często służyły jako etiologie. Ich głównym celem jest wyjaśnienie, w jaki sposób rzeczy powstały. Eneida Wergiliusza jest dobrze znanym przykładem mitu etiologicznego. Mity o stworzeniu większości religii również zawierają wyjaśnienia pochodzenia rzeczy, takie jak narodziny słońca, pochodzenie drzewa jaworowego czy powstanie rydwanu Thora.

Inne posty