Czym zajmuje się psychologia mody?

Psychologia to bardzo szeroka dziedzina, która opisuje i wyjaśnia mechanizmy, które działają w różnych obszarach naszego życia. Możemy rozróżnić między innymi psychologię kliniczną, psychologię sądową i właśnie psychologię mody. Psychologia mody jest to stosunkowo młoda, aczkolwiek prężnie rozwijająca się dziedzina.

Czym zajmuje się psychologia mody

Na początek warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest moda. Najprościej rzecz ujmując modą, możemy nazywać zbiór trendów, które dotyczą nie tylko ubioru, ale też innych dziedzin naszego życia. Moda ma to do siebie, że bardzo szybko przemija i za jakiś czas wraca. Oczywiście w nieco odświeżonej i zmienionej formie.

Nie możemy też zapomnieć o stylu. Ten jest zdecydowanie bardziej indywidualny, dopasowany do potrzeb konkretnej osoby. Styl zmieniamy znacznie wolniej. Poprzez styl ubierania możemy wyrazić naszą osobowość, podejście to życia, a nawet poglądy polityczne…

najmodniejsze buty emu australia

Za pośrednictwem naszego stroju możemy też wpływać na to, jak odbierają nas inne osoby. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kolory wpływają na nasze emocje. Udowodniono, że kobieta ubrana w czerwony strój jest uznawana za atrakcyjniejszą pod względem seksualnym. Natomiast jeśli chcemy wyglądać profesjonalne, zdecydujmy się na granat bądź odcienie szarości. To samo dotyczy obuwia, buty Emu Australia kojarzą się z wygodą oraz komfortem cieplnym nawet w czasie srogiej zimy. Natomiast klasyczne czółenka sprawią, że zaprezentujemy się jako profesjonalistki. Natomiast baleriny dodadzą dziewczęcego uroku każdej kobiecie, bez względu na wiek.

Dlaczego warto skorzystać z dobrodziejstw psychologii mody?

Po pierwsze każdy z nas lubi dobrze czuć się w swojej skórze. Dobrze dopasowana stylizacja sprawi, że nasza pewność siebie wzrośnie. A to przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Chętniej podejmujemy ważne decyzje, rośnie nasza kreatywność, łatwiej nam realizować swoje marzenia i cele.

READ  Choroba dwubiegunowa - czym jest CHAD?

Ubiór może pomagać nam wywoływać wpływ na innych ludzi. Dlaczego warto zadbać o odpowiednią stylizację w ważnych dla nas momentach życia, na przykład na rozmowie o pracę. Wszak pierwsze wrażenie na potencjalnym szefie możemy zrobić tylko raz… Oczywiście ubiór, to nie wszystko. Liczą się przede wszystkim nasze kompetencje, umiejętności i osobowość. Jednak dobrze dopasowany ubiór może znacznie podnieść nasze szanse na sukces.

Wizerunek jest także istotnym determinantem, gdy chcemy zawrzeć nowe znajomości. Ekstrawertycy zdecydowanie chętniej sięgają po kolorowe ubrania, które wyróżniają się z tłumu. Natomiast introwertycy zazwyczaj preferują zdecydowanie bardziej minimalistyczne stylizacje. Lubią klasyczną paletę barw i stonowane dodatki. Oczywiście i od tej zasady zdarzają się wyjątki… Introwertyk może mieć ochotę na modowe szaleństwo i od czasu do czasu włoży coś bardziej ekstrawaganckiego.

Najważniejsze, żeby każdy z nas znalazł swój styl. Dzięki temu będziemy czuć się pewnie każdego dnia. Warto podkreślić, że dobry styl nie ma nic wspólnego z grubością portfela. Liczy się przede wszystkim odpowiednie zestawianie kolorów i wzorów.

Pamiętajcie, że moda nie powinna wyznaczać nam ścieżki życiowej i gdy nasz portfel cierpi ze względu na nasze upodobania modowe. Powinniśmy przystopować, aby nie przerodziło się to w syndrom sztokholmski, gdzie będziemy kochać modę, a ona będzie krzywdziła nie tylko nas, ale i nasz portfel czy budżet.

Inne posty