Czym są kompetencje społeczne?

kompetencje społeczne

W szkole i na studiach zdobywamy specjalistyczną wiedzę, potrzebną do pełnienia określonych zawodów. Okazuje się jednak, że najbardziej cenionymi na rynku pracy zdolnościami są tak zwane kompetencje czy też umiejętności społeczne. Wyobraźmy sobie dwie grupy pracowników.

Pierwsza zna się dość dobrze, jednak jej członkowie nie posiadają dobrze rozwiniętych kompetencji społecznych. Członkowie drugiej nie znają się w ogóle, lecz każda z osób cechuje się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi. W sytuacji zadania polegającego na współpracy pod presją czasu członkowie drugiego zespołu efektywniej wywiążą się z zdania.

Co to są kompetencje społeczne? Jakie są przykłady kompetencji społecznych i wreszcie jak rozwijać umiejętności społeczne? Sprawdźmy, co psychologia mówi o najpotrzebniejszej umiejętności w nieustannie zmieniającym się świecie i dlaczego z punktu widzenia pracodawcy bywają one dużo ważniejsze niż kwalifikacje, dyplomy

Jak zdefiniować kompetencje społeczne?

Współczesna psychologia zna siłę umiejętności społecznych przykładowo w pracy, gdzie nieustannie poddawani jesteśmy treningowi kompetencji społecznych. Najprościej mówiąc, kompetencje społeczne umożliwiają jednostce w radzeniu sobie w różnego rodzaju sytuacjach społecznych. Postrzegając i rozumiejąc sytuacje społeczne, wiemy, jak się zachować. Znamy zasady właściwego postępowania w określonym czasie, miejscu i kontekście. Umiemy w praktyce wykorzystać wiedzę, doświadczenie i umiejętności, aby budować pozytywne relacje międzyludzkie, zarządzać własnym czasem oraz rozwijać się. Sprawdźmy zatem, jakie są przykłady kompetencji społecznych.

Co składa się na kompetencje społeczne?

Jest to cały zbiór umiejętności interpersonalnych, pozwalający na rozwiązywanie konfliktów, na prawidłowym wykonywaniu zadań, rozumieniu własnych emocji, a przede wszystkim na czerpaniu zadowolenia z codziennych doświadczeń i z kontaktów z innymi ludźmi. To tłumaczy, czym są osobiste i społeczne, a przede wszystkim, czemu są tak istotne.

Kompetencje społeczne przykłady

Skoro już wiemy, co to są kompetencje społeczne, skupy się na liście Umiejętności Społeczne Przykłady, które pozwolą Ci odnieść sukces. Sprawdź, które z nich już posiadasz oraz nad którymi mógłbyś jeszcze popracować:

  • Elastyczność w nagle zmieniających się sytuacjach;
  • Umiejętność prowadzenia dialogu i współpraca;
  • Asertywność;
  • Umiejętność przyjmowania krytyki;
  • Umiejętność dyskutowania, z szacunkiem dla oponenta i jego wartości;
  • Niezależność emocjonalna;
  • Autoprezentacja;
  • Znajomość reguł życia społecznego.

Jak rozwijać kompetencje społeczne?

Internauci często pytają, jak rozwijać umiejętności społeczne. Wiedząc, czym są kompetencje osobiste i społeczne, intuicyjnie domyślamy się, jak można je ćwiczyć. Nie obędzie się bez kontaktu z ludźmi. Nawiązywanie relacji społecznych, w tym zawodowych, wymaga treningu bezpośrednio przy udziale człowieka: rodziny, przyjaciół, współpracowników, klientów, znajomych ze studiów, audytorium, ludzi na ulicy. Proces rozwijania umiejętności społecznych wymaga praktycznego wymiaru i niestety trwa dość długo. Niemniej warto w niego zainwestować; kompetencje społeczne przydają się w codziennych, jak i nieoczywistych sytuacjach, sprawiają, że czujemy się pewniej i nastawiamy się na sukces.

Jak rozwijać umiejętności społeczne?

Codziennie, podczas samodzielnej pracy, w codziennych sprawach, lecz też pod okiem specjalisty, na przykład na psychoterapii lub w czasie treningu interpersonalnego, ze szczególnym uwzględnieniem autoprezentacji, asertywności i przyjmowania krytyki.

Inne posty