
Z racji tego, że recepta elektroniczna obecna jest w polskiej medycynie już od ponad trzech lat, pacjenci zdążyli przyzwyczaić się do tej formy przepisywania leków. Natomiast nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, z jak wieloma zaletami wiąże się to rozwiązanie.
Telemedycyna i jej zalety
Pacjenci z roku na rok coraz bardziej doceniają nowoczesne rozwiązania, które zapewniają im szerokie możliwości wyboru. Warto zwrócić uwagę na alternatywną formę kontaktu z lekarzem, jaką bez wątpienia jest teleporada. To bardzo wygodna usługa, który umożliwia pacjentom załatwienie najważniejszych spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki teleporadzie nie muszą oni specjalnie rezerwować czasu na osobistą wizytę w przychodni. Możliwość umówienia się z lekarzem na rozmowę za pośrednictwem telefonu lub internetu w czasie dogodnym dla pacjenta to coś, na co z pewnością warto zwrócić uwagę. Warto podkreślić, że teleporada wiąże się z zerowym ryzykiem zarażenia szkodliwymi drobnoustrojami, co jest bardzo prawdopodobne podczas długotrwałego przebywania w poczekalni przychodni.
Trzeba podkreślić w tym miejscu, że pacjenci absolutnie nie muszą obawiać się o jakość usług świadczonych za pośrednictwem teleporady. Konsultacje lekarskie przez telefon przebiegają praktycznie identycznie, jak standardowa wizyta. Często sama rozmowa wystarczy do tego, by lekarz mógł wystawić pacjentowi e-receptę, zwolnienie, skierowanie oraz zalecenia odnośnie dalszego postępowania. Nic więc dziwnego, że telemedycyna, która szczególną popularność zyskała w okresie pandemii, także i dzisiaj cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów. To oszczędność czasu i pieniędzy, które normalnie trzeba byłoby przeznaczyć na dojazd do przychodni.
W jaki sposób działa e-recepta?
Początek 2020 roku to czas, który przyniósł pacjentom innowacyjne rozwiązanie – receptę elektroniczną. Pacjenci przez trzy lata jej funkcjonowania szybko przywykli do wygody, jaką oferuje ta forma wystawiania leków. Obecnie większości osób ciężko byłoby wyobrazić sobie polski system opieki medycznej bez e-recept.
Mimo tego, że recepty elektroniczne dostępne są już od wielu lat, to jednak nie wszyscy pacjenci wciąż zdają sobie sprawę z tego, jak one funkcjonują. Otóż, elektroniczną receptę lekarz wystawia dokładnie w ten sam sposób co tradycyjną – z tym, że informacje wpisuje nie na kawałku papieru, ale w internetowym systemie Ministerstwa Zdrowia. Pacjent otrzymuje e – receptę w wybranej przez siebie formie:
- sms-a,
- maila,
- powiadomienia w aplikacji Internetowego Konta Pacjenta.
Osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, otrzymają od lekarza papierowy wydruk z kodem kreskowym, który należy okazać w aptece podczas realizacji recepty.
Bardzo ważną kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest data ważności e-recepty. Pomimo tego, że standardowa recepta elektroniczna ważna jest przez okres 30 dni, to jednak w zależności od wystawionych lekarstw, czas ten może wynosić także 7, 120, a nawet 365 dni. Osoby, które chcą realizację recepty odłożyć na późniejszy termin, konieczny muszą zainteresować się datą ważności dokumentu. Po jej przekroczeniu wykupienie leków będzie zwyczajnie niemożliwe.
Czy recepta elektroniczna to rozwiązanie bezpieczne?
Trzeba podkreślić, że wprowadzenie recepty elektronicznej znacznie wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa pacjentów. To bardzo wygodna i praktyczna alternatywa dla tradycyjnej recepty papierowej. Samo wystawienie e-recepty na stronie e-recepta.net przebiega sprawnie – pacjent musi zapłacić jedynie za konsultację, bowiem decyduje się na skorzystanie z usług indywidualnych praktyk lekarskich. Lekarstwa przepisane za pośrednictwem e-recepty online odebrać można w każdej aptece – zarówno stacjonarnej, jak i internetowej. Wprowadzenie recept elektronicznych miało również na celu wyeliminowanie problemów z nieczytelnym lekarskim pismem. Dokumenty elektroniczne są czytelne i przejrzyste, co niemal do minimum pozwala wyeliminować ryzyko popełnienia pomyłek.
Oszczędność czasu ma znaczenie
W czasach funkcjonowania tradycyjnych recept papierowych pacjent, który chciał otrzymać niezbędne leki, koniecznie musiał udać się do przychodni. Nawet jeśli lekarz dokładnie znał jego sytuację medyczną i nie czuł potrzeby przeprowadzania badania, pacjent i tak musiał odwiedzić jego gabinet – choćby w celu odebrania tradycyjnej recepty.
W dzisiejszych czasach większość osób jest bardzo zabiegana, przez co ciężko im wygospodarować czas potrzebny na wizytę w przychodni. Na szczęście e-recepta doskonale łączy się z teleporadą internetową. Dzięki niej można zasięgnąć porady specjalisty bez konieczności wychodzenia z domu. Trzeba jedynie zdawać sobie sprawę z tego, że skorzystanie z usług portalu oferującego możliwość odbycia konsultacji zdalnej ze specjalistą, wcale nie gwarantuje otrzymania e-recepty. Portale tego typu nie służą zamawianiu potrzebnych leków – tylko uzyskaniu pomocy medycznej. E-recepta zostanie wystawiona wyłącznie wtedy, kiedy lekarz specjalista uzna, że zachodzi taka potrzeba.
Kto może skorzystać z recepty online?
Pacjenci szybko docenili wygodę, jaką oferuje połączenie recept elektronicznych oraz zdalnych konsultacji. Nic więc dziwnego, że strony internetowe umożliwiające odbycie wizyty za pośrednictwem internetu cieszą się tak dużą popularnością. Z ich usług najczęściej korzystają osoby przewlekle chore, które na stałe zażywają określone leki. Dzięki zdalnym konsultacjom nie muszą tracić czasu na osobiste wizyty w gabinecie lekarza. Specjalista dostęp do historii ich choroby uzyskuje za pośrednictwem systemu informatycznego Ministerstwa Zdrowia – dzięki czemu z czystym sumieniem może wystawić receptę na potrzebne leki.
Strony internetowe ze zdalnymi konsultacjami medycznymi często odwiedzane są także przez kobiety potrzebujące recepty na antykoncepcję hormonalną. O ile pierwsza wizyta u lekarza ginekologa wymaga przeprowadzenia przez niego dokładnego badania, o tyle każda inna zazwyczaj opiera się wyłącznie na przepisaniu potrzebnej recepty. Po co tracić swój czas i pieniądze na dojazd do gabinetu?
Konsultacje zdalne i e-recepty przydają się także w sytuacjach awaryjnych. Skorzystać mogą z nich:
- kobiety potrzebujące antykoncepcji awaryjnej,
- osoby przebywające na wakacjach bez dostępu do gabinetu lekarskiego,
- osoby chore tak bardzo, że nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do gabinetu.
Jak widać, telemedycyna i elektroniczne recepty to połączenie, które na dobre z zrewolucjonizowało system opieki medycznej. Pozostaje czekać na to, co jeszcze ciekawego ma w zanadrzu medycyna.