Czym jest niezależność i jak być niezależnym?

niezależność

Co to jest niezależność?

Niezależność jest cechą ludzi dorosłych. Gdy myślimy o dorosłości i samodzielności, jako pierwsze przychodzą nam do głowy pieniądze. Tymczasem wiele osób osiągających sukcesy zawodowe, prowadzące własny biznes i zarabiające wielkie pieniądze – te, o których powiedzielibyśmy, że nie muszą na nikim polegać, bo osiągnęły niezależność finansową – wcale nie są szczęśliwe. Wcale nic nie czują się autonomicznymi jednostkami. Więc tak naprawdę czym jest niezależność?

Jak twoim zdaniem można stać się osobą niezależną?

Niezależność to przede wszystkim wolność. Człowiek niezależny jest wolny od emocji, z którymi czuje się źle: potrafi świadomie je weryfikować i wybierać te, które są dla niego pozytywne. Pełna akceptacja oznacza prawdo do świadomego wyboru i wolność od ciągłego oceniania się.

Jak widać, niezależność jest czym więcej niż dobrą sytuacją materialną. Pomyślmy o niej jak o płaszczu lub zbroi dla naszego zdrowia psychicznego. Niezależność bowiem daje nam poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od zmian w naszym życiu, zwłaszcza tych negatywnych, korzystamy z szans, czujemy się pewni siebie, dążymy do rozwoju osobistego i nie oddajemy innym ludziom prawa do decydowania o naszym życiu. Innymi słowy, niezależność to po prostu umiejętność akceptowania siebie takim, jakim się jest, kierowanie się wewnętrznym kompasem, stawianie granic, uczenie się na własnych błędach, praktykowanie wdzięczności. Wszystkie te cechy są istotne w naszej drodze do wolności.

Niezależność cechą ludzi szczęśliwych

Jak rozpoznać osobę niezależną? Taka osoba nie marnuje czasu na rozpamiętywanie przeszłości i porażek, tylko żyje pełnią życia. Żyje w teraźniejszości, spełnia marzenia i realizuje pasje. Potrafi nie tylko wyznaczać sobie cele, ale pozytywnie działać na swoje otoczenie. Jeśli osoba, co do której masz pewność, że wyzbyła się zależności od wszystkiego, co ją niewoli, prawdopodobnie potrafi tym dobrym wpływem zainspirować kogoś innego, może ciebie, do starań, by samemu się uniezależnić. Co istotne, osoby niezależne wciąż potrzebują wsparcia bliskich osób, ale nie uzależniają swych wyborów tylko id ich opinii.

Kim jest niezależny człowiek?

Osoba niezależna to taka, która potrafi samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Nie ulegają wpływom innych i potrafią bronić tego, w co wierzą. Osoby niezależne są pewne siebie i potrafią o siebie zadbać. Nie liczą na to, że inni zrobią wszystko za nich i dobrze czują się w samotności.

Co to znaczy, że ktoś jest niezależny?

Człowiek niezależny decyduje sam o sobie i podejmuje samodzielne decyzje. Nie oddaje swojej niezależności w cudze ręce. Nie krzywdzi innych ludzi. Cechuje go niezależność emocjonalna. Odznacza się asertywnością i odpowiedzialnością oraz działa w zgodzie ze swoim systemem wartości.

Jak budować niezależność krok po kroku?

Psychologowie wiedzą, że aby być niezależnym, trzeba poznać samego siebie; swoje ja – mocne i słabe strony; udoskonalać te pierwsze, pracować nad tymi drugimi. Autonomia znaczy być niezależnym bez względu na okoliczności. Oto odpowiedź na pytanie, czym jest niezależność.

Najlepiej zacząć od zaakceptowania tego, kim się jest. Kolejnym etapem jest nauka, ale nie taka typowa, szkolna, chodzi raczej o postawę bycia otwartym na m.in nowe doświadczenia. Można tu posiłkować się introspekcją, czyli praktyką polegającą na wsłuchiwaniu się w siebie, na obserwowaniu sobie i dialogu z samym sobą, z tym, co jest najważniejsze, a co można odrzucić. Chwila samotności, aby skupić myśli i podróż do własnego ja sprawi, że staniesz się bardziej świadomy tego, co jest dla ciebie źródłem szczęścia i spokoju. Kiedy odrzucisz poczucie winy za to, że robisz coś, co chcesz, nauczysz się szacunku dla samego siebie. Nauczysz się widzieć więcej i nastawać się pozytywniej do świata i do ludzi.

Pamiętaj, aby nie mylić niezależności z brakiem odpowiedzialności za drugiego człowieka. Jeśli już będziesz umiał zadbać o siebie, będziesz umiał zatroszczyć się o najważniejsze dla ciebie osoby. Nawet jeśli ktoś osiągnął niezależność emocjonalną, dba o relacje, kocha i pomaga. W ten sposób odnajdujemy sens istnienia, bo otaczamy się ludźmi, na którym nam zależy, którzy nas rozumieją i dla których w dużej mierze stajemy się lepszymi wersjami samych siebie. Warto też skorzystać z pomocy na przykład przyswajając sobie techniki szybkiego uczenia się, o czym napisaliśmy artykuł.

Jak być niezależnym od innych?

Pamiętaj, że to ty jesteś kowalem swojego losu. Nie pozwól sobie na ograniczenia spowodowane opiniami ludzi. Poznaj swoje mocne strony i realizuj pasje. Buduj niezależność krok po korku, w swoim tempie, bez nerwów, jeśli wyda ci się, że innym wychodzi coś lepiej.

Inne posty