Kiedy mówimy o asertywności, zazwyczaj mamy na myśli cechy, które wiążą się z pewnością siebie i zaufaniem. Asertywność w życiu okazuje się cenną cechą osoby odpowiedzialnej za kierowanie zespołem. Czy definicja asertywności zamyka się tylko w umiejętności mówienia? Postawa asertywna to taka, gdy jesteś w stanie bronić swojego punktu widzenia, stwierdzenia lub przekonania z pewnością siebie. Asertywność jest również umiejętnością w komunikacji – definicja asertywności zawiera stwierdzenia, że człowiek asertywny potrafi odmawiać, być stanowczy i wyrażać własne zdanie, ale z szacunkiem i kulturą dla rozmówcy. Cechuje go wysoka umiejętność przyjmowania krytyki, jak i pochwał. W tym artykule dowiesz się, jakie są definicje i przykłady asertywnego zachowania, jak skutecznie komunikować się, wykorzystując cechy asertywności i jakie są najlepsze ćwiczenia na asertywność.
Naucz się wyrażać siebie w sposób otwarty, spokojny i bezpośredni
Wyrażanie swoich uczuć może być trudne, gdy nie wiesz, jak to zrobić. Zazwyczaj przytłacza nas obawa przed rozczarowaniem kogoś, więc wiele osób unika wyrażania siebie ze strachu lub z powodu zakłopotania. Tymczasem asertywność w pracy, na uczelni czy w rodzinie jest czymś, co da się wypracować – asertywność jest cechą nabytą Nauczenie się wyrażania siebie w bezpośredni, szczery sposób zwiększy Twoją pewność siebie i relacje z innymi ludźmi. Pamiętaj, że najlepsze relacje to te, w których możesz być sobą bez obaw, że zostaniesz oceniony lub odrzucony.
Kompromis
Asertywność nie polega na zagłuszaniu innych ludzi. Asertywność oznacza umiejętność wyrażania swojego zdania. Na przykład, jeśli czyjeś zachowanie nam nie odpowiada albo stajemy przed zbyt trudnym zadaniem, bo szef przeciążył nas obowiązkami, mamy prawo stawiać granicę. Jak je postawić? Kiedy próbujesz rozwiązać konflikt, zawsze powinieneś używać konstruktywnej informacji zwrotnej. Pomaga ona skupić się na drugiej osobie, a nie tylko na sobie. Unikaj udzielania negatywnych informacji zwrotnych, które mogą zostać odebrane jako atak. Staraj się być jak najbardziej pozytywny, a szybko przekonasz się, że kompromis jest naturalną częścią Twojej asertywnej osobowości.
Kolejną cechą asertywności jest rozwiązywanie problemów. Polega ono na byciu skłonnym do kompromisu, gdy nie możesz uzyskać tego, czego chcesz. Chociaż nikt nie dostaje wszystkiego, czego chce, kompromis pozwala zaspokoić niektóre Twoje potrzeby. Starając się zaspokoić potrzeby wszystkich stron, pokazujesz również, że ich wysłuchałeś i jesteś gotów pracować nad rozwiązaniem, z którego wszyscy będą zadowoleni. Ta umiejętność sprawi, że będziesz bardziej skuteczny w hierarchiach społecznych. Dasz do zrozumienia, że daleko ci do poczucia wyższości – po prostu jesteś świadomy swoich zasług, a zarazem świadomy mocnych i słabszych stron, toteż słuchasz innych i bierzesz pod uwagę ich zdanie, wykazując się postawą elastyczną.
Podczas konfliktów strach o bycie niezrozumiałym towarzyszy ludziom, zwłaszcza wrażliwym. Aby zbudować wspierającą relację, musisz być asertywny i szanować innych. Asertywność to umiejętność komunikowania swoich myśli i potrzeb z szacunkiem dla drugiej strony. Jeśli kłócisz ze swoim współmałżonkiem, staraj się być jak najbardziej uprzejmy i szanuj jego punkt widzenia. Od kłótni skuteczniejsze będzie rozwiązanie konfliktu poprzez zastosowanie konstruktywnej komunikacji.
Asertywny język jest jednym z głównych sposobów na pokazanie, że jesteś pewny siebie i przystępny. Pokazuje, że masz kontrolę nad sytuacją sytuacji. Twój język powinien być jasny i zwięzły. Staraj się unikać obwiniania i obrony. Należy również pamiętać, że asertywna komunikacja nie jest rozmową jednokierunkową. Należy być w stanie zrozumieć perspektywę drugiej osoby i dać jej szansę na udzielenie rzeczowej odpowiedzi. Asertywność jest umiejętnością rozmawiania. Jak więc poznać osobę asertywną? Ma ona adekwatny do rzeczywistości obraz własnych talentów, zalet, mocnych stron, ale też ograniczeń i to słychać w jej języku.
Język asertywny powinien określać, co się stało i co chcesz zmienić. Asertywna komunikacja może sprawić, że ludzie będą czuli się przy tobie bardziej komfortowo, ponieważ otwiera ona przestrzeń dla obu stron. Najlepszym sposobem na osiągnięcie kompromisu jest zaoferowanie swojej opinii, jednocześnie nie zmuszając się do zmiany swojego zdania. Konstruktywna rozmowa może doprowadzić do lepszego zrozumienia siebie.
Szanuj siebie tak samo, jak cenisz innych
Pierwszym krokiem w kierunku szacunku do siebie jest uznanie własnej wartości. Wyznaczając granice i egzekwując je, przyciągniesz ludzi, którzy będą cię szanować. Podobnie, szanowanie siebie oznacza również rozpoznanie własnych uczuć. Chociaż wyrażanie ich może być niekomfortowe, uznanie ich za wartościowe pomoże ludziom cię szanować. Ponadto, szanowanie siebie oznacza również uznanie swoich wad i określenie sposobów na ich poprawę. Asertywność często bywa mylona z twardym zachowaniem. Tymczasem prawdziwie asertywna osoba doskonali coś, co określamy jako umiejętności miękkie.
Swobodne wyrażanie poglądów wiąże się ze szczerością. Szacunek do samego siebie zaczyna się od szczerej oceny naszych mocnych i słabych stron. Jeśli masz problem z asertywnością, pamiętaj, że na świecie nie ma ludzi idealnych. Niemniej jeśli poszukamy w sobie pozytywów, możemy zacząć postrzegać siebie jako wartościową istotę ludzką. Jednym ze sposobów ochrony naszego szacunku do siebie jest bycie szczerym i prawdomównym, nawet jeśli nas to boli. Bycie szczerym nie jest łatwe; ryzykujemy tu byciem zranionym albo koniecznością mówienia rzeczy przykrych. Spróbujmy rozpocząć przygodę z asertywnością metodą małych kroków.
Innym sposobem na szanowanie siebie jest unikanie ludzi, którzy źle cię traktują. Upewnij się, że budujesz sieć wspierających ludzi, którzy będą wspierać ciebie i twoje wysiłki w celu zdobycia szacunku do siebie. Szacunek do samego siebie jest kluczowy w definiowaniu twoich wartości. Jest podstawowym aspektem zdrowego stylu życia. Musisz dać sobie czas, aby nauczyć się asertywności powoli, w miarę swoich możliwości. W nagrodę z czasem zaczniesz wierzyć, że zasługujesz na szacunek.
Szacunek do samego siebie wykracza poza związki, ponieważ rozciąga się na wszystkie aspekty twojego życia. Poprzez honorowanie siebie, stawiasz się na równi z innymi, co zapobiega złemu traktowaniu i tworzy szczęśliwsze życie. Ludzie, którzy cenią siebie przede wszystkim, szanują również innych. W końcu, szacunek do samego siebie będzie płacić dywidendy w przyszłości. Sprawi, że życie będzie bardziej spełnione, szczęśliwsze i bardziej satysfakcjonujące.
Aby praktykować szacunek do samego siebie, wyznacz sobie cele SMART i podążaj za nimi. W ten sposób nauczysz się szanować siebie i zdobędziesz pewność siebie. Kiedy masz zaufanie do siebie, możesz stawić czoła wyzwaniom bez obawy przed porażką lub klęską. Szybko zaczniesz czuć się lepiej we własnej skórze. A będąc szczerym wobec siebie, poczujesz się lepiej sam ze sobą. Dzięki temu unikniesz porównywania się do innych i zazdrości o to, co mają inni. Ta postawa chroni przed rozczarowaniem. Zauważ, że ludzie asertywni stawiają sobie realistyczne cele. Dlatego że znają swoje ograniczenia, a przy tym wykorzystują swoje możliwości.
Kontroluj stres
Naukowcy przeprowadzili badanie, aby sprawdzić, czy program mający na celu nauczenie uczniów, jak kontrolować stres poprzez asertywność, miałby wpływ na ich poziom lęku, stresu i depresji. Zrekrutowali 126 uczniów drugiej klasy liceum. Uczniowie ci zostali następnie losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup: grupy eksperymentalnej i grupy kontrolnej. Dane zbierano za pomocą kwestionariusza demograficznego, inwentarza asertywności Gambilla-Richeya oraz skali stresu depresji lęku. W badaniu wykorzystano analizy statystyczne, aby sprawdzić, czy trening asertywności zmniejsza lęk i depresję.
Pierwsza sesja rozpoczyna się od przedstawienia grupy i określenia celów badania. Następnie studenci otrzymali zadanie domowe, które miało im pomóc przećwiczyć bycie asertywnym w codziennych sytuacjach. Zostali również zapoznani z powszechnymi scenariuszami asertywności, wyzwaniami i odpowiedziami. Następnie, w drugiej sesji, powrócili do swoich zadań domowych z pierwszego etapu zadań. Omówili również prawa jednostek i sposoby reagowania na nowe sytuacje, które mogą wywołać nagły stres. Kiedy uczniowie mieli już opanowane podstawy asertywności, mogli przejść do trudnych sytuacji.
W badaniu oceniono również rzetelność testu używanego do pomiaru asertywności. Nie stwierdzono istotnych różnic pomiędzy grupą kontrolną i eksperymentalną. Jednak po zakończeniu programu grupa eksperymentalna osiągnęła wysoki poziom asertywności i znaczącą poprawę wyników w zakresie depresji. Wyniki te sugerują zatem, że stosowanie treningu asertywności może pomóc ludziom w zarządzaniu poziomem lęku i pokonaniu trudności w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami.
Ostatecznie, bycie asertywnym wymaga, abyś nauczył się komunikować z innymi. Jeśli masz problemy z komunikacją z innymi, możesz czuć się winny, gdy nie zachowujesz się odpowiednio. Ważne jest, aby pamiętać, że termin „agresywny” nie jest tym samym, co „agresywny”. Zachowanie asertywne nie ma nic wspólnego z celowym wywoływaniem konfliktów. Silny, asertywny głos jest niezbędny w negocjowaniu rozwiązania. Podobnie jak w przypadku innych umiejętności, ćwiczenie asertywności może pomóc ci nauczyć się kontrolować stres i unikać stresu i poczucia winy.
Jakie są przykłady asertywności?
Niektóre przykłady asertywności to jasne wyrażanie swoich potrzeb i życzeń, bronienie się i stawianie granic. Asertywność może być również postrzegana jako sposób komunikowania się i zachowania, który charakteryzuje się pewnością siebie i szacunkiem. Kiedy jesteś asertywny, potrafisz skutecznie komunikować swoje myśli i uczucia, jednocześnie szanując prawa innych.
Jak zachowuje się osoba asertywna?
Osoby asertywne nie obawiają się tego, co myślą o nich inni i zachowują równowagę między szacunkiem dla innych a wiernością sobie. Osoby te zazwyczaj panują nad swoimi emocjami i nie dają się łatwo zmanipulować ani zmusić do podporządkowania się.
Jak być asertywnym w życiu?
Prosić o to, co chcę, ale nie żądać tego. Mieć i wyrażać swoje zdanie. Podejmować decyzje i akceptować konsekwencje moich wyborów.
Co daje nam bycie asertywnym?
Wykazano, że asertywność zwiększa pewność siebie, szacunek (zarówno ze strony innych, jak i własnej) i ogólne szczęście. Kiedy zachowujemy się asertywnie, jesteśmy bardziej skłonni robić to, co jest zgodne z naszymi przekonaniami, dzięki czemu jesteśmy spokojniejsi i mniej przejmujemy się rzeczami, które nie mają znaczenia.
Do czego prowadzi brak asertywności?
Bez otwartego wyrażania siebie możemy mieć poczucie braku kontroli nad naszym życiem. Może to powodować niepokój i napięcie, jeśli ciągle ukrywamy swoje myśli i uczucia.
Kto to asertywny człowiek?
Asertywność to nauka posiadania i wyrażania własnego zdania, bezpośredniego wyrażania emocji i postaw w określonych granicach, które nie naruszają praw i terytorium psychicznego innych osób lub siebie samego, bez stosowania przemocy, oraz obrony własnych praw w okolicznościach społecznych. Nauka wymaga czasu.
Jak ćwiczyć asertywność?
Zwracaj uwagę, dbaj o granice nawet w autobusie. Uwielbiam konwersację w komunikacji! Przyjmuj komplementy. - Masz na sobie piękną sukienkę Nie odpowiadaj na wścibskie pytania. Jeśli jesteś wyczerpany lub zbyt zmęczony, nie przepraszaj. Znajdź czas dla siebie - Nie odbieram telefonów, bo jestem zajęty!
Czy asertywność jest dobra?
Osoby, które potrafią być asertywne, zazwyczaj cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i mają bardziej satysfakcjonujące związki. Dzieje się tak głównie dlatego, że są w stanie uzyskać to, czego chcą, nie raniąc przy tym osób z ich otoczenia.
Jak asertywnie odmawiać?
Nie musisz się tłumaczyć ani usprawiedliwiać. To, że powiedziałeś komuś nie, nie oznacza, że odrzucasz go jako osobę.