Czy warto mieć dzieci?

czy warto miec dzieci

Wiele osób zastanawia się nad posiadaniem dzieci. Bycie rodzicem nie jest jednak łatwe i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Z drugiej jednak strony istnieją silne powody za tym, aby jednak się na nie zdecydować. Dlatego też w tym artykule podejmiemy się próby wymienienia najważniejszych argumentów za i przeciw, jeśli chodzi o posiadanie potomstwa. 

Zanim zostaniesz rodzicem

Czasem słyszymy, że należy mieć dzieci. Podczas spotkań z rodziną możemy otrzymywać pytania dotyczące tego, kiedy w końcu zostaniemy rodzicami. Tymczasem nie jest to taka prosta sprawa, a decyzja powinna należeć do nas samych, a nie być wynikiem presji. Z drugiej strony nie ma sensu słuchać się osób, które mówią nam, że posiadanie dzieci nie ma sensu, jeśli my mamy takie pragnienie. 

Natomiast jeśli podjęliśmy decyzję, że chcemy mieć swoją pociechę, to musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Tyczy się to zwłaszcza kobiety, której organizm będzie musiał być być odpowiednio przygotowany do ciąży. Żyjemy w takich czasach, w których możemy naprawdę dobrze przygotować się na to wydarzenie.

Przede wszystkim przyszła mama musi prowadzić zrównoważony tryb życia. Chodzi tutaj głównie o dobre odżywianie się oraz aktywność fizyczną. Dodatkowo warto udać się do lekarza i ocenić, czy nie będzie nam potrzebna suplementacja. Cenne będzie również spędzanie czasu na słońcu, ponieważ to najlepszy sposób na pozyskanie witaminy D. Do tego dodajmy takie oczywistości jak rzucenie palenia czy mocne ograniczenie alkoholu (a w trakcie ciąży całkowita rezygnacja z niego). Istotne jest również to, ile leków przyjmujemy z powodu przewlekłych chorób. Najlepiej będzie, jeżeli od razu powiemy naszemu lekarzowi, że planujemy zajście w ciążę. Wówczas ten będzie mógł podjąć odpowiednie kroki, na przykład poprzez ograniczenie w podawaniu nam niektórych leków. 

READ  Ewolucja diagnozy nozologicznej

Jak widać takie rzeczy trzeba dobrze przemyśleć, zanim zajdziemy w ciążę. W innym wypadku może się okazać, że poważnie zaszkodziliśmy swojemu organizmowi. Dlatego dobrze przygotujmy się na poród. 

Aspekty finansowe macierzyństwa

Zaczniemy od pewnej oczywistości. Dzieci kosztują. W związku z tym musimy być gotowi na pewne rzeczy, aby później nie narzekać, gdy te się pojawią. Zdarza się bowiem, że rodzice czerpią mniejszą satysfakcję z życia, gdy doczekają się swojego pierwszego dziecka. Rodzicielstwo jest wymagające, a pojawienie się na świecie nowego człowieka oznacza, że początkowo będziemy musieli poświęcać mu naprawdę dużo czasu. Często kosztem snu. 

Jeśli chodzi o główne wydatki, to z pewnością należy do nich wliczyć mieszkanie (choćby poprzez przygotowanie odpowiedniego pokoju), odzież dla dziecka, opiekę zdrowotną, żywność, edukację, zabawki czy żywność. Wiele matek wie, jak duże potrafią być to koszty. Co więcej, wydatki rosną wraz z wiekiem dziecka, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na opłacenie studiów (nawet w przypadku studiów państwowych do opłacenia jest wynajem mieszkania, pełne wyżywienie, komunikacja publiczna). Dlatego też dziecka nie traktujmy jako inwestycję. To po prostu nowy członek rodziny, który będzie wymagał nie tylko uwagi, ale i pieniędzy.

Kwestie emocjonalne

Lista plusów oraz minusów wydaje się być niezwykle potrzebna, gdy myślimy o aspektach emocjonalnych. Rodzice często nie byli świadomi tego, na co dokładnie się pisali, gdy podejmowali decyzję o posiadaniu maluchów. Omówmy więc wszystkie potencjalne emocje i odczucia, które mogą nam towarzyszyć podczas pierwszych lat z dzieckiem.

Zacznijmy może od korzyści. Przede wszystkim mając swoje dziecko możemy odczuwać z tego powodu duże podniecenie. To często również ogromna radość. Obserwujemy bowiem jak nasz maluch dorasta i to od nas zależy, jak będzie wyglądało jego dzieciństwo. Dzięki nam w naszym społeczeństwie będzie mógł pojawić się kolejny wartościowy człowiek. 

READ  Dlaczego ludzie biorą kredyty?

Wychowanie to miłość i rozwój poprzez dawanie. Wielu rodziców przyznaje, że odkąd mają swoje potomstwo, to na świat patrzą się w nieco inny sposób. Widzą, że coś się w ich życiu zmieniło i często są za to wdzięczni. Posiadanie dzieci z wyboru to często kolejny krok w stronę dorosłości. Nauka wymiany pieluch, czytanie książeczek na dobranoc, Jeśli zdecydujemy się urodzić dwójkę dzieci lub więcej, to nasze życie radykalnie się zmieni. Wielu rodziców uważa, że na lepsze. Narodziny potomka to wydarzenie, które ma ogromny wpływ na naszą przyszłość.

Są jednak i minusy, których musimy być świadomi. O aspektach finansowych już mówiliśmy, tak samo o przygotowaniach do samej ciąży. Skupmy się więc na innych aspektach. Badania pokazują, że wielu rodziców cierpi na bezsenność. Niedobór snu jest czymś, z czym z całą pewnością będziemy musieli się pogodzić. Szczególnie trudne mogą być pierwsze trzy miesiące. To wówczas uczymy się zupełnie innego życia z nową osobą w naszej rodzinie. 

Oczywistą kwestią jest również brak czasu. Wychowanie jest bardzo czasochłonne, do tego może pojawić się u nas problem z wysokim poziomem stresu. Choć żyjemy w czasach, gdy wiele rodzin decyduje się na opiekunkę do dziecka, to jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Dlatego też często nowa osoba w rodzinie oznacza rezygnację z rozwoju kariery, przynajmniej na kilka lat, dopóki maluch nie podrośnie i nie będzie można zostawiać go w przedszkolu. 

Niektórzy mówią również o emisji CO2. Podaje się wówczas informacje odnośnie tego, ile pojedynczy człowiek wytwarza dwutlenku węgla rocznie. Ludzi na świecie jest coraz więcej, dlatego w dłuższej perspektywie może nam grozić przeludnienie. Z drugiej jednak strony w krajach europejskich często dzietność jest na niższym poziomie co generuje niedobór pracowników. 

READ  Jak poprawić relacje w związku?

A więc czy warto mieć dzieci – wnioski

Koniec końców to, czy będziemy miec dzieci zależy tylko od nas, o ile nie cierpimy na bezdzietność. Niektórzy z różnych powodów uważają, że nie chcą mieć potomstwa i czują dużą ulgę, gdy widzą negatywny wynik testu ciążowego. Inni zaś bardzo czekają, aż w ich życiu pojawi się nowa istota. Najważniejsze to być na tego nowego człowieka przygotowanym i wiedzieć, z jakimi ograniczeniami będziemy musieli się liczyć. Mając również na uwadze wszystkie potencjalne korzyści.

Inne posty