Czy rozmiar plus size ma wpływ na naszą pewność siebie?

Nie ma co ukrywać – wygląd ma znaczenie. W naszej kulturze wciąż panuje jednak przekonanie, że jedną z najważniejszych cech fizycznych świadczących o atrakcyjności jest szczupłość (szczególnie w przypadku kobiet!). Nie dziwi więc, że osoby plus size często borykają się z kompleksami dotyczącymi swojego wyglądu. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one czuć się – i być! – piękne. I choć zbudowanie pewności siebie wymaga przede wszystkim wewnętrznej pracy nad sobą i zmiany nastawienia, zdecydowanie pomóc może także odpowiedni ubiór.

Zadbaj o podstawy

Niezależnie od rozmiaru, niektóre elementy wyglądu zawsze uważane będą za atrakcyjne. Chodzi tu przede wszystkim o piękne włosy czy skórę. Dobrym początkiem budowania pewności siebie jest więc skupienie się na ich pielęgnacji. Warto też od czasu do czasu przygotować sobie domowe spa.

Ogromne znaczenie ma też odpowiedni dobór bielizny. Kobiety plus size często borykają się ze znalezieniem odpowiedniego biustonosza, a to dlatego, że nie znają swojego rozmiaru lub, co gorsza, nie jest on dostępny w sieciówkach. Świetnym pomysłem jest udanie się do profesjonalnej brafitterki – osoby, która pomoże znaleźć dobry rozmiar oraz rodzaj bielizny. Właściwie dobrany biustonosz sprawi, że ubrania będą układać się lepiej, co pozytywnie wpłynie na pewność siebie, a jak wiemy jest to niezwykle ważna sprawa dla każdej z kobiet!

Nie przejmuj się rozmiarami

Oczywistym jest, że ubrania, aby dobrze wyglądać, muszą być dobrane pod względem rozmiaru. Sprawy nie ułatwiają jednak rozmiarówki w popularnych sklepach – często zdarza się, że ta sama osoba w jednej sieciówce będzie miała rozmiar 42, a w innej – 46. Rozwiązanie? Nie przejmować się liczbami! Podane w ten sposób rozmiary mają jedynie charakter umowny. Warto natomiast zwracać uwagę na tabele rozmiarów, w których wartości podawane są szczegółowo w centymetrach. Są one szczególnie przydatne w przypadku zakupów online.

READ  Mitomania, czyli kłamstwo patologiczne – czym jest i jak się je leczy?

Znajdź swój styl

To najważniejszy punkt na tej liście. To, czy ktoś dobrze wygląda w danym stroju nie zależy tylko od tego, czy ten strój dobrze leży, lecz także od tego, czy odzwierciedla osobowość noszącej go osoby. Do niedawna wybór ubrań dla osób plus size był dość ograniczony, obecnie jednak możliwości jest coraz więcej.

Trendy mogą służyć jako inspiracja, nie należy jednak ślepo za nimi podążać. Kopiowanie stylizacji jeden do jednego nie zawsze się sprawdzi, szczególnie w przypadku osób plus size, które nie są dostatecznie reprezentowane w reklamach.

Aby znaleźć styl dla siebie, warto zadać sobie kilka pytań:

  • co lubię robić w wolnym czasie? – to, jak spędzamy czas wolny mówi o nas bardzo dużo i może pomóc w odnalezieniu swojego stylu. Jesteś osobą aktywną fizycznie, czy wolisz spędzać czas z książką? Wolisz częste spotkania z ludźmi, czy zacisze swojego domu?
  • jak chcę być odbierana? – to pytanie ma szczególne znaczenie, jeśli szukasz ubrań do pracy. Wolisz roztaczać aurę profesjonalizmu, czy radosnej kreatywności?
  • co lubię w sobie najbardziej? – każdy człowiek ma przynajmniej jedną rzecz, którą w sobie lubi. Mogą to być zgrabne nogi, kształtne ramiona, wyraziste oczy czy piękna cera. Warto zastanowić się, jaką część własnego ciała uważa się za najatrakcyjniejszą. Budowę własnego stylu można wtedy oprzeć na podkreśleniu tej cechy.
  • jaki mam koloryt? – właściwe dobranie ubrań pod względem kolorytu jest niezwykle ważne. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na ciepły i chłodny odcień. Można jednak spojrzeć na to także z innych stron: czy lepiej wyglądasz w odcieniach jaskrawych czy przygaszonych? Delikatnych czy intensywnych?

Wystrój się!

Kto powiedział, że osoby plus size nie mogą wyglądać elegancko? Na rynku dostępnych jest coraz więcej ubrań dla puszystych przeznaczonych na specjalne okazje. Obecnie łatwo znaleźć można nawet suknie wieczorowe skrojone idealnie dla kobiet, które mogą pochwalić się krągłościami.

READ  Psychologia

Wyjątkowa okazja nie jest jednak konieczna. Śliczną sukienkę można równie dobrze założyć na spacer, a szpilki do kina (w którym i tak się przecież siedzi!). Warto od czasu do czasu dla własnej przyjemności wystroić się bez żadnego powodu. Takie ćwiczenie pomoże w samoakceptacji i budowaniu pewności siebie.

Rozmiar plus size bez wątpienia może mieć, często negatywny, wpływ na pewność siebie. Jednak dobranie odpowiedniego stroju i znalezienie własnego stylu sprawia, że o wiele łatwiej jest poczuć się dobrze we własnej skórze.

Inne posty