Czy psychologia jest dla każdego?

Psychologia to na przestrzeni lat wciąż jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Nic dziwnego, psychologia bowiem jest dziedziną nauki, które jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę coraz większe zapotrzebowanie ze strony ludzi na wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Nauka ta wykorzystywana jest nie tylko pod kątem wsparcia osób z ich trudnościami, ale również i w biznesie, kryminologii, socjologii. Absolwent psychologii może, więc poszukiwać swojej pierwszej pracy w wielu branżach, niekoniecznie związanymi z zawodem psychoterapeuty, czy psychologa. Najpierw jednak konieczne jest ukończenie studiów, które do najłatwiejszych nie należą. Czy studia psychologiczne może wybrać każdy?

Psychologia – nauka dla wybranych?

Jako że jest to jedna z tych dziedzin nauki, które wymaga złożonego, niestereotypowego myślenia, a przy okazji silnego zaangażowania, nie jest zdecydowanie dla wszystkich. Psychologia jest jedną z tych dziedzin, która stale się rozwija i kształtuje, dlatego wymaga od osoby pracującej w jej obszarze elastyczności i gotowości do zmian, a także motywacji do stałego kształcenia się, nawet po studiach. Podobnie jak lekarz – psycholog uczy się całe życie, nabywając nowe doświadczenia i stale uzupełniając wiedzę. Jest jeszcze również inna rzecz, jaka łączy go z lekarzem – ten pierwszy leczy ciało, a psycholog duszę i umysł, co jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem i w codziennej pracy osoba, która stanowi wsparcie dla innych ludzi, musi podchodzić do wszystkiego z rzetelnością. Zawód ten wymaga poniekąd analitycznego myślenia, lecz są również i inne cechy, bez których się nie obędzie. Psycholog, psychoterapeuta lub inna osoba pracująca w obszarze, związanym po części z psychologią musi być otwarta na innych ludzi, potrafić ich słuchać i odpowiadać na ich potrzeby. Priorytetem w tych zawodach jest chęć pomocy innym ludziom i to ona powinna być nadrzędnym celem, nie chęć zarabiania jak największych pieniędzy, czy posiadania renomowanej pracy.

Studia to nie koniec

Tak jak wspomniano wcześniej, psycholog uczy się tak naprawdę całe życie. Na studiach psychologicznych kształcenie się nie kończy, teoria bowiem to jedno, a praktyka to drugie. Osoba, chcąca zostać psychoterapeutą musi dodatkowo pomyśleć o zrobieniu kursów w nurcie psychoterapeutycznym, z którym chce być związana np. psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, czy Gestalt itp. Kluczowe są również praktyka i staż, gdyż bez nich ciężko będzie, podobnie jak w każdym innym znaleźć od razu poważną propozycję pracy. Dodatkowo, trendy w psychologii zmieniają się co roku, więc należy śledzić najnowsze informacje.

Absolwenci studiów psychologicznych, którzy zaś nie chcą wiązać swojej kariery z zawodem psychoterapeuty, mogą szukać zatrudnienia w firmach i przedsiębiorstwach, jako rekruter, specjalista HR, badacz rynku, specjalista UX itp. Przed podjęciem pierwszej pracy w tym kierunku można pomyśleć też o studiach podyplomowych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, czy psychologii w biznesie.

Czy warto studiować psychologię?

Mając na uwadze wszystkie niezbędne predyspozycje i umiejętności, to oczywiście jak najbardziej warto studiować ten kierunek. Ochrona zdrowia psychicznego w Polsce wciąż wymaga nowych specjalistów, mocno zaangażowanych w codzienną pracę i dobrze wykształconych. Również biznes i rozwijające się technologie np. internetowe wykorzystują nierzadko psychologię, dając tym samym szansę osobom, które nie widzą się w roli uzdrowiciela dusz, lecz chciałyby mieć swój udział w procesach badawczych nad mechanizmami zachowania człowieka.

Inne posty