Dla każdego dziecka widok kłócących się rodziców jest doświadczeniem trudnym. Może zdarzyć się nawet, że będzie ono niezwykle traumatyczne. Jeśli w twojej rodzinie miała miejsce awantura, pamiętaj o kilku rzeczach, które napisaliśmy poniżej.
Nie rozwiązuj ich kłótni
Jeśli twoi rodzice właśnie się kłócą i z sąsiedniego pokoju słyszysz krzyk, to nie nie dołączaj do nich, nawet jeżeli uważasz, że mógłbyś być tam potrzebny. Rodziców lepiej zostawić samych, dopóki ich spór się nie skończy. Nie miej również do siebie pretensji, jeśli podczas awantury w domu zdarza ci się płakać. To naturalne, że są teraz w tobie silne emocje, więc musisz je w jakiś sposób odreagować.
Możesz czuć złość, to częsty objaw. Pamiętaj jednak, że nie masz jak wpływać na rodziców. Bycie świadkiem takiego zdarzenia nie jest niczym przyjemnym, możesz też czuć lęk. To nie jest jednak problem, który da się szybko rozwiązać, a na pewno to nie ty masz być osobą, która się nim zajmie. Przyszłość może być zdecydowanie lepsza, może po prostu rodzice mają gorszy moment, który musisz przetrwać.
To nie twój konflikt
Pamiętaj o tym, że choć jest to bardzo przykre doświadczenie i z pewnością stresujące, to kłótnia pomiędzy rodzicami jest ich sprawą. Nie musisz czuć się za nią odpowiedzialny, ponieważ to nie jest twoja wina. Jeśli będą próbowali wciągnąć cię do tego konfliktu, powiedz, że nie chcesz. Możesz nawet powiedzieć: „kocham was oboje”, aby uzmysłowić im, że ojciec i matka są dla ciebie tak samo ważni. Niech rodzice wiedzą, że nie będziesz zajmować stanowiska. Oni muszą załatwić to między sobą.
Nie próbuj pogodzić rodziców
Kłótnia między rodzicami może cię męczyć i budzić smutek. W końcu nikt nie lubi, gdy słyszy kłótnię, szczególnie jeśli dotyczy ona najbliższych mu osób. Mimo to nie próbuj ich pogodzić, niezależnie od tego, jaka jest przyczyna kłótni. Wówczas mogą się bowiem pojawić nieprzyjemne emocje, które niepotrzebnie doleją oliwy do ognia. Poza tym taki młody człowiek jak ty inaczej odbiera świat i nie musi rozumieć sporu, jaki toczy ze sobą mama i tata.
Znajdź bezpieczne miejsce w swoim domu
Gdy słyszysz, że rodzice chcą po raz kolejny się pokłócić, postaraj się znaleźć miejsce w domu, w którym będziesz czuć się bezpiecznie. Jeśli ich podniesiony ton głosu cię stresuje, możesz udać się na dwór albo zamknąć w swoim pokoju, żeby stłumić dobiegający hałas. Może być tak, że będziesz wolał być poza swoim domem. Jeśli masz kogoś bliskiego, kto mieszka w pobliżu, to udaj się do niego. Zamiast próbować interweniować, po prostu przeczekaj konflikt w spokojnym miejscu.
Jeśli natomiast wyjście z domu jest problematyczne, to opracuj zachowania na podobne sytuacje. Przede wszystkim musisz odwrócić swoją uwagę od kłótni. Spróbuj włączyć telewizor, możesz też po prostu założyć słuchawki na uszy i włączy muzykę. Jeśli wolisz, możesz w tym czasie odrobić lekcje lub posprzątać w swoim pokoju – w ten sposób najprawdopodobniej sprawisz, że rodzice nie będą się ciebie czepiać, gdy przestaną się kłócić.
Może być tak, że twoi rodzice kłócą się rzadko i dlatego jest to dla ciebie tak trudne doświadczenie. Wówczas panika również jest naturalna. Pamiętaj, że to, że rodzice się kłócą, nie oznacza od razu, że będą chcieli wziąć rozwód. Najprawdopodobniej na początku będą krzyczeć, a potem nastanie pomiędzy nimi porozumienie. Dlatego w takiej sytuacji lepiej coś oglądać, grać w gry czy odrabiać lekcje, byle tylko czymś się zająć i odwrócić od tego swoją uwagę.
Poszukaj pomocy w szkole
Jeśli doświadczasz kłótni rodziców częściej, to być może pomocny okaże się szkolny psycholog. Będzie on mógł zaproponować ci różne rozwiązania, które okażą się praktyczne. Wyjaśnij mu, jak wygląda sytuacja, powiedz, czy do konfliktów dochodzi dzień po dniu, czy też są one sporadyczne. Warto takimi rzeczami podzielić się z osobą dorosłą, ponieważ będzie ona w stanie udzielić nam potrzebnego wsparcia.
Do rodziców – jak dziecko odbiera waszą awanturę
Rodzic przy dziecku musi zachowywać się odpowiedzialnie. Każda sprzeczka może zaszkodzić dzieciom. Warto pamiętać o tym pamiętać i brać odpowiedzialność za atmosferę panującą w domu. Zachowanie rodziców rzutuje na to, jak wygląda świat dziecka. Jeśli to czuje w domu niepokój i brak stabilności, to jest to dla nas sygnał do tego, że koniecznie musimy coś zmienić.
Niektórym rodzicom wydaje się, że zła jest jedynie przemoc. Tymczasem dla naszego potomka stres mogą wywoływać różne rzeczy, które zaburzają jego poczucie bezpieczeństwa.