Cechy Osobowości Wielkiej Piątki

cechy osobowości Wielkiej Piątki

Opisz swoje cechy osobowości Wielkiej Piątki: Ekstrawersja, Sumienność, Ugodowość, Neurotyczność i Otwartość na Doświadczenie. Być może chciałbyś dowiedzieć się więcej o każdej z tych cech osobowości i o tym, jak wpływają one na Twoje życie. Zacznijmy od tego, jak odnoszą się one do pracy i związków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak mogą one uczynić Cię lepszym. Jeśli jesteś ciekaw, którą z nich jesteś, sprawdź ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji.

Sumienność – wymiar osobowości wielkiej piątki

Sumienność to cecha związana z samodyscypliną i potrzebą robienia tego, co słuszne. Ludzie, którzy są sumienni, postępują w sposób spójny, uporządkowany i uczciwy. Nie są również skłonne do oszukiwania, manipulowania innymi lub zapominania o zadaniach. Chociaż istnieją pewne dyskusje na temat Wielkiej Piątki, badania wykazały, że jest ona skutecznym sposobem zrozumienia osobowości i jej cech.

 

Niedawno przeprowadzono badanie różnic w wieku między osobami sumiennymi i niesumiennymi w dwóch dużych krajowych zbiorach danych – brytyjskim badaniu panelowym gospodarstw domowych i niemieckiej skali N. W obu badaniach sumienność i otwartość były ujemnie związane z wiekiem, natomiast ugodowość i ekstrawersja – dodatnio. Jednak w obu krajach najwyższe poziomy sumienności stwierdzono u osób w średnim wieku. Wyniki te potwierdzają hipotezę twardego tynku, która mówi, że cechy osobowości utrwalają się w okresie dojrzewania i później.

Osoby o wysokim poziomie sumienności są otwarte na nowe doświadczenia. Cecha ta stanowi przeciwieństwo osób o niskim poziomie sumienności, które są zazwyczaj niesolidne i wolą pracować we własnym tempie. Z drugiej strony, osoby o wysokim poziomie ugodowości często szukają pomocy u innych, a nawet mogą być uważane przez innych za godne zaufania. Należy więc pamiętać, że testy osobowości nie są ostateczne.

W badaniu wzięło udział 400 studentów college’u. Oceniano ich cechy społeczno-demograficzne, wskaźnik masy ciała i cechy osobowości Wielkiej Piątki. Do określenia cech Wielkiej Piątki wykorzystano 50-itemową Międzynarodową Bazę Danych Osobowościowych (International Personality Item Pool). Dodatkowo wykorzystano trzyczynnikowy kwestionariusz odżywiania, aby zebrać informacje na temat ich nawyków żywieniowych. Ogólnie rzecz biorąc, sumienni studenci mieli wyższe wyniki w zakresie otwartości i wyższy poziom otwartości.

Ekstrawersja – wymiar osobowości wielkiej piątki

Teoria osobowości Wielkiej Piątki zalicza ekstrawersję do swoich domen. Ekstrawersja odnosi się do zdolności danej osoby do bycia otwartym i towarzyskim. Chociaż ekstrawertycy często lubią pracować w samotności, potrzebują stymulacji ze strony innych ludzi, aby pozostać zaangażowanymi. Ogólnie rzecz biorąc, ekstrawertycy są zorientowani na działanie i pragną stymulacji. Mimo to mogą one dobrze funkcjonować w samotności. Niemniej jednak osoby o niskim poziomie ekstrawersji mogą nie być w stanie łatwo angażować się w nowe pomysły.

Na cechę ekstrawersji mają wpływ nagrody. Wartość nagrody jest związana z pozytywnym afektem, który się z nią wiąże. Pozytywny afekt i humor wiążą się z wysoką ekstrawersją. Podobnie uczęszczanie do klubów nocnych lub na posiedzenia rady miejskiej wiąże się z wysoką ekstrawersją. Ekstrawersja jest cechą związaną z wysokim poziomem aktywności społecznej, ale nie trzeba być „motylem towarzyskim”, aby czerpać przyjemność z życia społecznego.

Osoby o wysokiej ekstrawersji osiągają dobre wyniki w testach mierzących te cechy. Są one na ogół bardziej sumienne niż osoby o niskim poziomie ekstrawersji. Planują z wyprzedzeniem i śledzą rozwój wydarzeń, aby utrzymać kontakt z innymi. I odwrotnie, osoby o niskiej sumienności nie lubią struktury i zwlekają z wykonaniem ważnych zadań. Ekstrawersja obejmuje również wysoki poziom gadatliwości i asertywności. Ich wysoka ekspresyjność emocjonalna sprawia, że są łatwo rozpoznawalni.

W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii naukowcy zbadali związek wieku z Wielką Piątką w dwóch dużych krajowych zbiorach danych. W obu krajach ekstrawersja i otwartość były ujemnie skorelowane z wiekiem. W tym samym badaniu stwierdzono również dodatnią korelację między wiekiem a Wielką Piątką. Podsumowując, ekstrawersja częściej wiąże się z wiekiem. Co więcej, Wielka Piątka była negatywnie związana z osobami w średnim i późniejszym wieku, co sugeruje, że cechy te są utrwalone w młodym wieku.

Ugodowość – wymiar osobowości wielkiej piątki

Zgodnie z teorią osobowości Wielkiej Piątki, stopień ugodowości jest bardzo zróżnicowany u poszczególnych osób. Osoby o wysokim poziomie ugodowości są zazwyczaj przyjazne, taktowne i optymistycznie nastawione do świata. I odwrotnie, osoby o niskim poziomie ugodowości często przedkładają własne interesy nad interesy innych. Mają tendencję do bycia nieprzyjaznymi i zdystansowanymi. W przypadku osób o wysokim poziomie ugodowości, ich perspektywy zawodowe będą ograniczone przez inne cechy osobowości, takie jak impulsywność i naiwność.

Pierwsze badania, które zdefiniowały ugodowość i antagonizm w kontekście kultury północnoamerykańskiej, wykazały, że osoby o obu cechach osobowości wykazywały podobny poziom ugodowości. Jednakże badania oparte na danych pochodzących z innych kultur wykazały, że odpowiedzi udzielane przez respondentów były często zniekształcane w sposób, który wzmacniał ich osobowość i tworzył bardziej pozytywny wizerunek. Zjawisko to znane jest jako tendencyjność wynikająca ze społecznej pożądliwości (social desirability bias). Cecha ugodowości jest ogólnie uważana za pożądaną i korzystną, cechę, która może pomóc osobie rozwijać się w sytuacjach społecznych.

Testy osobowości Wielkiej Piątki opierają się na pięciu szerokich cechach. Każda cecha ma zakres pomiędzy dwiema skrajnymi wartościami. Większość ludzi mieści się gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami. W przypadku ugodowości, cecha ta jest wskaźnikiem zdolności osoby do dobrej współpracy z innymi. Wysoki poziom wskazuje, że dana osoba będzie starała się podtrzymywać dobre relacje i jest ogólnie godna zaufania, podczas gdy niski poziom ugodowości wskazuje na kogoś, kto ma skłonność do bycia osobą bezceremonialną i nieufną.

Zależność między ugodowością a mobbingiem jest od dawna badana. Stosowano różne metody, w tym samoocenę uczniów, obserwacje interakcji rodzic-dziecko oraz badania dorosłych i nastolatków. Poza badaniami prowadzonymi nad cechami osobowości Wielkiej Piątki w dzieciństwie, otwartość była również badana pod kątem jej wpływu na związki. Ostatnie badania wykazały, że osoby o wysokim poziomie ugodowości rzadziej doświadczają mobbingu w dorosłym życiu.

Neurotyczność – wymiar osobowości wielkiej piątki

Wymiary osobowości Wielkiej Piątki obejmują neurotyczność i ekstrawersję, które opisują sposób, w jaki dana osoba postrzega świat. Wysoki poziom neurotyczności oznacza, że dana osoba prawdopodobnie doświadcza świata jako zagrażającego, niepokojącego lub niebezpiecznego. Każda osoba może znaleźć się gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami. Osoby o wysokim poziomie neurotyczności odczuwają silny niepokój i lęk, natomiast osoby o niskim poziomie neurotyczności są ogólnie zadowolone, pewne siebie i stabilne. Osoba o niskim neurotyzmie odczuwa mniejszy stres i jest w stanie lepiej przystosować się do zmian.

Poziom neurotyzmu jest w dużym stopniu dziedziczny, a różnice indywidualne są w dużej mierze dziedziczone po jednym z rodziców. Badania bliźniąt sugerują, że dziedziczność neurotyczności wynosi od 40 do 60%. Pozostałe różnice wynikają z unikalnych, pozarodzinnych czynników środowiskowych. Wspólne środowisko rodzinne ma niewielki wpływ, ale nie jest bez znaczenia. Naukowcy uważają, że wysoki poziom neurotyzmu może być związany z nadmierną aktywnością układu limbicznego w mózgu. Jednak konkretne mechanizmy neurochemiczne pozostają nieznane.

Psychologowie włączają neurotyczność do swoich modeli osobowości od kilkudziesięciu lat. W latach 50. niemiecki psycholog Hans Eysenck po raz pierwszy spopularyzował neurotyczność jako czynnik cech osobowości. Później dodał do tej listy psychotyzm. Później żona Eysencka, Sybil, opracowała Kwestionariusz Osobowości Eysencka do pomiaru tych cech. Neurotyczność i sumienność to dwa z pięciu wymiarów osobowości.

Psychologicznie, tendencje behawioralne związane z neurotycznością są powszechnie podzielane. Osoby z wysokim poziomem neurotyczności są bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychotycznych. Wysoki poziom Ekstrawersji zmniejsza ryzyko rozwoju zaburzeń psychotycznych. Nie wiadomo jednak, czy neurotyczność jest bezpośrednio związana z rozwojem psychozy. Należy zauważyć, że neurotyczność nie jest warunkiem koniecznym dla rozwoju psychozy lub schizofrenii.

Otwartość – wymiar osobowości wielkiej piątki

W odniesieniu do cech osobowości, Otwartość jest jedną z największych. Cecha ta jest często interpretowana jako otwartość na nowe idee i doświadczenia. Osoby, które mają wysoki poziom tej cechy, mają tendencję do bycia pomysłowymi, intelektualnymi i kreatywnymi, czyli cechami często kojarzonymi z ludźmi sukcesu. Otwartość jest również silnie skorelowana z myśleniem lateralnym, które jest umiejętnością posiadaną przez wiele osób otwartych na nowe doświadczenia i pomysły.

Osoby otwarte są często najlepszymi kandydatami do kreatywnych zawodów, które wymagają elastycznego podejścia. Wysoki poziom otwartości jest niezbędny w zawodach twórczych, w tym w pisarstwie i sztuce. I odwrotnie, niski poziom otwartości może pozwolić osobom odnieść sukces w rutynowych pracach, które nie wymagają dużej kreatywności. Otwartość jest cechą zawartą w teście osobowości Big Five, który jest powszechnie stosowany jako podstawa przy zatrudnianiu pracowników.

Osoby otwarte bardziej lubią doświadczenia estetyczne. Uważają rzeczy za piękne wizualnie i słuchowo i częściej zgłaszają, że są poruszone emocjonalnie. Na przykład, osoby o wysokim poziomie otwartości zgłaszają, że doświadczają gęsiej skórki, gdy widzą piękny krajobraz lub słuchają pięknej muzyki. Osoby o niższym poziomie otwartości mogą natomiast uważać te same rzeczy za nudne i mniej imponujące. Otwartość w ogóle wiąże się z większą otwartością społeczną i intelektualną. Ale w jaki sposób osoby o większej otwartości mierzą te cechy?

Według badań, osoby otwarte rzadziej popadają w konflikty z innymi ludźmi i są mniej uprzedzone niż inni. Ich otwartość na nowe pomysły jest związana z umiejętnością nieszablonowego myślenia. Otwartość na nowe doświadczenia jest także związana z ich umiejętnościami intelektualnymi i naturalnie wzrasta wraz z wiekiem. Jest to dobra cecha, która przyczynia się do sukcesu w związkach. Osoby o dużej otwartości są zwykle lubiane przez innych.

Inne posty