Arteterapia – Korzyści wynikające z terapii sztuką

Czym jest arteterapia?

Arteterapia jest formą terapii, która skupia się na kreatywnych sposobach wyrażania siebie poprzez wykorzystanie mediów sztuki wizualnej. Ta forma terapii wywodzi się z dziedziny psychoterapii i sztuki. Chociaż termin „terapia sztuką” jest powszechnie stosowany, nie jest taki sam dla każdej praktyki. Terapia sztuką obejmuje wykorzystanie różnych mediów artystycznych, proces twórczy i uzdrawianie. 

Leczenie przez sztukę

W swojej najbardziej podstawowej formie arteterapia jest rodzajem terapii wykorzystującej sztukę. Artystyczna ekspresja w postaci rzeźby, malarstwa, tańca i śpiewu daje nam możliwość uzewnętrznienia naszych uczuć, wymagań, a nawet fobii. Terapia sztuką jest szczególnie przydatna dla osób cierpiących na dolegliwości psychiczne lub fizyczne.

Arteterapia lub artterapia – terapia przez sztukę czyli relaksujące rozwijanie umiejętności

Terapia sztuką jest formą ekspresji, często stosowaną w leczeniu problemów zdrowia psychicznego. Terapeuta zazwyczaj zadaje klientowi pytania dotyczące procesu. Będzie również dokonać obserwacji na temat sztuki, jak również znaczenie kontekstu, pod którego wpływem powstało dzieło. Dzieło sztuki stworzone przez klienta może być wizualnym zapisem jego wzrostu i zmiany. To może być korzystne na wiele sposobów, w tym łagodzenia objawów depresji, lęku i innych problemów psychologicznych.

Terapia sztuką jest skutecznym sposobem na pokonanie blokad emocjonalnych i podniesienia poczucia własnej wartości. Proces terapeutyczny pozwala ludziom lepiej zrozumieć siebie. Może również usunąć emocjonalne blokady, które uniemożliwiają im wyrażanie siebie w normalny sposób. To pomaga ludziom lepiej komunikować się z innymi i poprawia ich ogólną jakość życia. Często zmienia sposób postrzegania świata i pozwala spokojniej reagować na trudne przeżycia. Oto tylko kilka korzyści z terapii sztuką.

Arteterapia wykorzystuje media artystyczne

Terapia sztuką szeroko pojętym rodzajem psychoterapii, która wykorzystuje media artystyczne jako medium ułatwiające procesy terapeutyczne. Wykorzystując proces twórczy i wynikające z niego dzieła sztuki, terapeuci sztuki pomagają swoim pacjentom lub klientom przezwyciężyć konflikty emocjonalne, poprawić umiejętności społeczne i zmniejszyć niepokój. Pomagają również zwiększyć poczucie własnej wartości i pewność siebie, co może przełożyć się na poprawę wyników w klasie i zwiększony dostęp do usług edukacyjnych. Terapia sztuką może odbywać się na wiele sposobów, od sesji indywidualnych i grupowych do bardziej wyspecjalizowanej formy sztuki, gdzie nie ma żadnych zahamowań.

READ  Mitomania, czyli kłamstwo patologiczne – czym jest i jak się je leczy?

Wykorzystanie różnych form ekspresji artystycznej w terapii jest powszechnym podejściem w psychoterapii. W sposób nieoceniony pomaga uzewnętrznić niewerbalne myśli i uczucia bez konieczności używania słów, pozwalając im w pełni zbadać swoją psychikę bez presji ograniczonego słownictwa. Pozwala klientom na zbadanie przyczyn leżących u podstaw ich doświadczeń, zapewniając bezpieczne środowisko. Terapia sztuką może pomóc klientom wyrazić uczucia, których w przeciwnym razie nie byliby w stanie wyrazić za pomocą słów.

Artterapia wiąże się z procesem twórczym

Jeśli jesteś zainteresowany badaniem terapeutycznej wartości sztuki, powinieneś rozważyć naukę, jak wykorzystać ją w swoim własnym życiu. Proces twórczy przynosi liczne korzyści. Może pomóc w radzeniu sobie z różnymi problemami i obawami. Często wykorzystywana jest przy pracy z młodzieżą. Na przykład osoby, które nie są w stanie dobrze się komunikować, mogą znaleźć swoje wewnętrzne uczucia wyrażone poprzez sztukę. Liczy się tu improwizacja i wewnętrzny świat. Podejście to może nawet pomóc osobom z zaburzeniami rozwoju poznawczego i separacją od członków rodziny. Co więcej, sztuka jest uniwersalnym językiem i każdy może wyrazić siebie za jej pomocą.

Klienci na sesjach terapii sztuką uczą się ufać własnej intuicji i realizować własne pomysły. Niektórzy klienci nie pozwalają sobie na prawdziwą kreatywność, jeśli chodzi o ich pomysły i mogą po prostu kopiować to, co zrobili inni artyści. Inni mogą mieć problem z zawężeniem swoich pomysłów, ponieważ czują, że wszystkie pomysły są równie wartościowe i nie mogą zdecydować się na kierunek, który będzie im najlepiej odpowiadał. Niezależnie od tego, sztuka może pomóc ludziom radzić sobie z frustracją, zmianami i trudnymi emocjami.

Sprzyja uzdrawianiu

Terapia sztuką ma szeroki zakres korzyści terapeutycznych, w tym dla osób przewlekle chorych. Ludzie, którzy przechodzą leczenie raka, ci, którzy mają zabiegi hemodializy, i ci, którzy doświadczyli traumy, wszyscy zgłosili pozytywny wpływ na ich zdrowie po uczestnictwie w terapii sztuką. Terapeuci sztuki pomagają pacjentom uzyskać wgląd w ich emocje i doświadczyć lepszego zdrowia. Ze względu na udowodnione korzyści lecznicze, terapia sztuką stała się integralną częścią wielu placówek zdrowia psychicznego, prywatnych praktyk i szkół.

Pomagając pacjentom uwidocznić swoje emocje, terapia sztuką pomaga im stać się bardziej świadomymi własnych emocji i zachowań. Terapia sztuką pomaga pacjentom odnaleźć sens w ich zagmatwanym świecie wewnętrznym. Pacjenci mogą tworzyć obrazy, rzeźby i inne formy sztuki, aby zrozumieć wzorce zachowań i myśli. Terapia sztuką pomaga pacjentom nauczyć się wyrażać swoje uczucia bez słów. A ponieważ sztuka jest formą terapii, może pomóc ludziom radzić sobie z różnymi sytuacjami, w tym z depresją i niepokojem.

READ  Naturalne środki na wysypkę stresową

Istnieje wiele korzyści z terapii sztuką, w tym zwiększenie poczucia własnej wartości, pozwalając pacjentom wyrazić swoje uczucia bez konieczności mówienia o nich, a także poprawa komunikacji. Korzyści te wynikają z różnorodnych terapii mających na celu leczenie różnych zaburzeń psychicznych. Terapia sztuką jest użytecznym i skutecznym środkiem w walce z depresją, lękiem i innymi problemami zdrowia psychicznego. Poniżej przedstawiono niektóre z najbardziej godnych uwagi korzyści z terapii sztuką.

Podczas gdy niektóre terapie sztuki nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, inne są objęte zwolnieniami lekarskimi i są dostępne dla osób, które mają zaburzenia zdrowia psychicznego. Jednak nie wszyscy terapeuci sztuki są przeszkoleni do leczenia wszystkich warunków zdrowia psychicznego, więc ważne jest, aby znaleźć taki, który specjalizuje się w obszarze swojej potrzeby. Wiele specjalizuje się w zaburzeniach używania substancji i traumy. Terapia sztuką jest skutecznym leczeniem dla różnych problemów zdrowia psychicznego, w tym depresji, lęku i zaburzeń nastroju.

Istnieje wiele form terapii sztuką dla osób ze schizofrenią. Malowanie może być pomocne dla osób ze schizofrenią, ponieważ może pomóc im przetwarzać swoje uczucia i emocje. Dodatkowo, może to również pomóc im lepiej spać. Przy tak wielu korzyściach, terapia sztuką jest bardzo skutecznym sposobem leczenia schizofrenii. Tak więc, jeśli masz zaburzenia psychiczne, terapia sztuką może być tylko to, czego potrzebujesz, aby uzyskać swoje życie z powrotem na torze.

Może pomóc w leczeniu raka

Chorzy na raka mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale terapia sztuką może poprawić ich życie. Korzystanie z twórczych ujść do wyrażania swoich emocji, terapia sztuką może pomóc pacjentom z rakiem radzić sobie z ich leczeniem i ich stanem. Pacjenci mogą tworzyć swoje własne dzieła sztuki, dzielić się swoimi myślami i uczuciami z innymi pacjentami chorymi na raka lub angażować się w grupową terapię sztuką. Istnieje kilka korzyści z terapii sztuką dla pacjentów chorych na raka, może ona poprawić relacje i zmniejszyć poczucie samotności. Istnieje wiele opcji terapii sztuką, w tym sesje jeden na jeden, grupowa terapia sztuką oraz terapia w warunkach szpitalnych.

Naukowcy z Cleveland Clinic Maroone Cancer Center w Weston, FL, zaprosili uczestników do udziału w badaniu. Z uczestnikami przeprowadzono rozmowę w celu określenia ich kwalifikowalności i przekazano im informacje o badaniu. Następnie otrzymali formularz świadomej zgody i zapisali się do badania. Do badania włączono tylko tych, którzy się do niego kwalifikowali. Badacze zebrali dane od uczestników, aby określić skuteczność terapii sztuką dla pacjentów z rakiem. W badaniu stwierdzono również, że terapia sztuką jest skuteczna w poprawie ogólnej jakości życia pacjentów.

READ  Czym jest miłość platoniczna i czy ma sens?

Może pomóc w depresji

Jeśli zmagasz się z depresją, terapia sztuką może być świetnym sposobem na wyrażenie swoich uczuć. Kiedy czujesz się smutny, zły lub beznadziejny, terapia sztuką może pomóc Ci wyrazić swoje emocje w sposób, w jaki nie możesz tego zrobić mówiąc. Jest to szczególnie pomocne, jeśli doświadczasz dużej depresji, przedłużającego się uczucia smutku i braku zainteresowania swoim życiem. Licencjonowany terapeuta może pomóc Ci znaleźć aktywność do wyrażania siebie, która jest odpowiednia dla Twoich potrzeb i zainteresowań.

Chociaż terapia sztuką nie jest lekarstwem na depresję, może pomóc w wielu innych problemach ze zdrowiem psychicznym, w tym w zespole stresu pourazowego (PTSD), lęku, zaburzeniach odżywiania i innych. Jest to skuteczny sposób na zbadanie traumatycznych doświadczeń i połączenie ich z wyborami i doświadczeniami życiowymi. Osoby z depresją często znajdują komfort w tworzeniu sztuki, co może sprawić, że poczują się lepiej i lepiej się skupią. Terapeuta może zaoferować zarówno sesje indywidualne, jak i grupowe, a także zaoferować bezpieczną przestrzeń dla kreatywności.

Może pomóc w samoocenie

Wiele korzyści z terapii sztuką można znaleźć w poczuciu własnej wartości dziecka. Wykazano, że ludzie, którzy uczestniczą w terapii sztuką mają niższą depresję i wyższą samoocenę. Ludzie nie muszą być artystami, aby uczestniczyć w terapii sztuką. Może ona przynieść korzyści ludziom w każdym wieku i o różnych zdolnościach. Wiele osób stwierdza, że samo przebywanie w otoczeniu sztuki poprawia ich zdrowie psychiczne. Co ciekawe, pacjenci przebywający w szpitalu, w którym na korytarzach i w innych pomieszczeniach znajdowała się galeria sztuki, odnosili korzyści z tego środowiska, ponieważ pomagało im to czuć się bezpiecznie i zachować tożsamość poza szpitalem.

Dzieci, które mają niską samoocenę, często czują, że mają małą wartość. Terapia sztuką jest dla nich świetnym sposobem na przywrócenie poczucia własnej wartości. Różne działania artystyczne mogą pomóc dzieciom w radzeniu sobie z dojrzewaniem, płcią, seksualnością i tożsamością. Udział w terapii sztuką pomaga im pozbyć się myśli z głowy i zrelaksować się. Często pomaga im również poczuć się dumnymi ze swojego dzieła. Terapia sztuką może poprawić poczucie własnej wartości u dzieci, a także zdrowie psychiczne rodziców.

Inne posty